Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27703 miejsce

Ruszyła Stacja Kutno. Miasto żyje piosenkami Przybory

W czwartek ruszył V Ogólnopolski Konkurs Piosenek Honorowego Starosty Kutnowskiego Jeremiego Przybory "Stacja Kutno". Impreza potrwa do niedzieli. Przez te dni uczestnicy śpiewają wszystkim znane piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Za nami już m.in. warsztaty z Elżbietą Zapendowską. Przed nami zaś najważniejsze punkty festiwalu, czyli koncert konkursowy i galowy. Organizatorem jest Kutnowski Dom Kultury.

Czas na Stację Kutno

Krzysztof Pawłowski z klubu Foto-Kutno. / Fot. Piotr Panfil W czwartek ruszyła kolejna edycja, piątka już, Stacji Kutno. Z tej okazji w Muzeum regionalnym otworzono wystawę pt. Jak zatrzymać chwile te. Wystawa ta jest poświęcona twórczości Jeremiego Przybory. - W tym roku robimy w muzeum wystawę poświęconą twórczości Przybory, a także Jerzego Wasowskiego. Obejrzeć można plakaty, fotografię i programy do sztuk teatralnych - zapowiadał na otwarciu Krzysztof Ryzlak, koordynator Stacji Kutno. Galerię można oglądać do 23 listopada. - Zapraszamy do obejrzenia wystawy - dodał.

Wystawa w Kutnowskim Domu Kultury. / Fot. Piotr Panfil Następnie w Kutnowskim Domu Kultury odbyło się otwarcie kolejnej wystawy. Tym razem nazwa galerii brzmi "Kolej - następny przystanek". - Jesteśmy klubem amatorskim, który skupia pasjonatów fotografii - informuje Krzysztof Pawłowski z klubu Foto-Kutno. - Będzie nam bardzo miło jeśli przypadnie ludziom do gustu nasza wystawa - dodaje klubowicz.

O godzinie 19 w sali kameralnej w Kutnowskim Domu Kultury nastąpił pokaz „Telefon zaufania”, w którym występuje Hanna Banaszak.

Warsztaty z Elą Zapendowską

Elżbieta Zapendowska, która prowadziła warsztaty przez cały czwartek. / Fot. Piotr PanfilDrugi dzień festiwalu to już praca i jeszcze raz praca. Już o godzinie 10 wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji stawili się w hotelu Stacja Kutno na warsztatach ze znanym wszystkim krytykiem muzycznym, a także specjalistką od emisji głosu, czyli Elżbietą Zapendowską.

- Jest to festiwal poświęcony twórczości wybitnych polskich twórców, czyli Wasowskiego i Przybory. To są nazwiska święte, są to klasycy - informuje czytelników Wiadomości24.pl, Elżbieta Zapendowska, znana jurorka z programu "Jak oni śpiewają". - Repertuar jest piękny w liryce i piękny w kabarecie. Słowo jest rozumiane nie tylko jako dosłowna informacja, ale i słowo traktowane jako metafora. To jest siłą tych utworów - dodaje.

Uczestniczka Stacji Kutno prezentowała się podczas warsztatów z Elżbietą Zapendowską. / Fot. Piotr PanfilElżbieta Zapendowska zaznacza także, że ludzie, którzy wybierają taki repertuar to muszą się z tym liczyć, że są to utwory już z wyższej półki. Tutaj już trzeba dużo umieć. Jest to muzycznie trudne i interpretacyjnie. - Poziom uczestników nie może być niski, bo oni już przeszli przez pewien etap eliminacji i umiejętności. Inaczej by sobie w ogóle nie poradzili - pewnie wypowiada się o uczestnikach Stacji Kutno, Elżbieta Zapendowska.

Po zakończeniu warsztatów w Kutnowskim Domu Kultury można było obejrzeć film pt. "Ewa chce spać", reżyserii Tadeusza Chmieleckiego. W filmie wykorzystywane są dialogi Jeremiego Przybory.

Co przed nami?

Oto zakwalifikowani uczestnicy V edycji Stacji Kutno. / Fot. Piotr Panfil Przed nami jeszcze dwa dni festiwalu. W sobotę od godziny 10 do 14 odbędą się warsztaty z jurorem, Darkiem Sikorskim - aktorem i reżyserem. Potem o godzinie 18 w Kutnowskim Domu Kultury będzie miał miejsce koncert konkursowy "Piosenki Mistrza Jeremiego". W jury zasiądzie Ewa Konstancja Bułhak, Joanna Trzepiecińska, Magdalena Ptaszyńska, Bogdan Hołownia i Darek Sikorski.

Na następny dzień, w niedzielę, o godzinie 18 odbędzie się finałowy koncert galowy. W koncercie weźmie udział Anna Guzik, Janusz Tylman, Robert Kudelski, Barbara Dominiak oraz laureaci tegorocznej piątej edycji Stacji Kutno. Gościem specjalnym będzie Joanna Trzepiecińska i Bogdan Hołownia, którzy wykonają piosenki Przybory i Wasowskiego.

Relację z dalszych części festiwalu przeczytasz w Wiadomościach24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

5* za propagowanie twórczości Mistrza Słowa, Jeremiego Przybory. Za relację, oczywiście, też.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.