Facebook Google+ Twitter

Ruszyły przygotowania do Górnośląskich Dni Dziedzictwa 2007

Ponad 10 miast, około 10. współorganizatorów i masa atrakcji. W poniedziałek, w Górnośląskim Centrum Kultury, spotkali się przedstawiciele Młodzieży Górnośląskiej i innych organizacji aby rozpocząć przygotowania do tegorocznej edycji GDD200

Zeszłoroczny koncert inaugurujący Górnośląskie Dni Dziedzictwa w zabytkowej hali Elektorciepłowni Szombierki w Bytomiu. Fot. Jacek TomaszewskiGórnośląskie Dni Dziedzictwa to cykliczna impreza, zapoczątkowana w 2005 roku przez Młodzież Górnośląską, której celem jest promocja górnośląskiego dziedzictwa. Odbywa się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, ale samodzielnie wybiera temat i ustala harmonogram. W trakcie imprezy można posłuchać wykładów na temat historii, architektury czy sztuki Górnego Śląska, spotkać się z ciekawymi osobistościami czy pozwiedzać ciekawe obiekty wraz z przewodnikiem. Wszystko to w dwa weekendy na przełomie września i października, zupełnie za darmo. Ideą Górnośląskich Dni Dziedzictwa jest pokazanie szerokiej publiczności walorów kulturalnych, jakie posiada region. Jak mówi Karol Sikora z Młodzieży Górnośląskiej: – To próba przybliżenia, głównie mieszkańcom, historii i tradycji ziemi wchodzących w skład historycznego Górnego Śląska. Organizując akcję, chcieliśmy zadać kłam stereotypom i udowodnić, że Górny Śląsk to nie tylko brudny, często zniszczony, przemysłowy krajobraz, ale bogata historia i spuścizna kulturalna, której przykładami są licznie występujące zabytki i piękne miejsca, o których często sami mieszkańcy nie zdają sobie sprawy.

Górny Śląsk - bogactwo wyznań i religiiTak brzmi light motive tegorocznej edycji. Karol Sikora z Młodzieży Górnośląskiej wyjaśnia jego sens: – Hasło tegorocznej edycji sprawia, że skupiamy się w programie przede wszystkim na cmentarzach, świątyniach i innych miejscach kultu, ukazując różnorodność religijną regionu, czyli nasze dziedzictwo wielokulturowości, wieloreligijności i wieloetniczności, nasze wspólne, bogate i różnorodne dziedzictwo, które spajają dwa słowa - Górny Śląsk.

Co zobaczymy?


Inauguracja tegorocznej edycji Górnośląskich Dni Dziedzictwa będzie miała miejce 29 września na specjalnym koncercie muzyki organowej. Jego organizatorem jest Fundacja dla Śląska, która po raz drugi uczestniczy w przygotowaniu programu GDD. Koncert odbędzie się prawdopodobnie w modernistycznym kościele w Katowicach Zawodziu, choć nie wyklucza się neobarokowego kościoła św. Anny na Nikiszowcu.

Stowarzyszenie Gliwickie Metamorfoz" zaprasza wszystkich na zabytkowy Cmentarz Hutniczy w Gliwicach, którym się opiekuje oraz na objazdową wycieczkę po kościołach w Ostropie, Żernicy, Sierakowicach, Rachowicach i Bojszowie. Pan Grzegorz Kamiński w ramach GDD'2007 planuje zorganizować wystawę fotograficzną przy kościele w Toszku, która ma być wstępem do zwiedzania kościoła. W godzinach wieczornych planuje wyświetlić film na pobliskiej grocie.
– To cudowne miejsce z cudowną atmosferą, wprost idealnie nadaje się na takiego rodzaju spektakle – mówi Grzegorz. – Wieczorem grota i podświetlony niedaleki zamek tworzą niesamowitą aurę.

Henryk Mercik, miejski konserwator zabytków z Rudy Śląskiej, opowiadać będzie o dziejach kościoła ewangelickiego w dzielnicy Rudy Śląskiej – Wirek. W Zabrzu będzie można zobaczyć wspaniały przykład modernistycznej architektury sakralnej, czyli kościół św. Józefa, projektu znakomitego architekta Dominikusa Böhma z Kolonii.

Górnośląskie Dni Dziedzictwa obejmują swoim zasięgiem historyczny obszar Górnego Śląska, dlatego planowane są również wydarzenia w województwie opolskim. W Białej Prudnickiej będzie można zwiedzić zabytkowy cmentarz żydowski, a w Opolu Muzeum Diecezjalne i Archiwum Państwowe.

Końcowy program tegorocznej edycji będzie znany pod koniec kwietnia. Będzie się z nim można zapoznać na oficjalnej stronie wydarzenia: www.gornoslaskie-dziedzictwo.com oraz na stronach Wiadomości24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Trzeba dodać, iż ta cała młodzież górnośląska jest związana z RAŚ (organizacją, która na celu propagowanie niepolskiego charakteru Śląska, która wmawia Polakom mieszkającym na Śląsku i tam urodzonym, że nie są Polakami, organizacją która najkrócej mówiąc działa na szkodę Polski).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra robota.
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda że to nie skala łódzkiego F4K ale i tak fajnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.