Facebook Google+ Twitter

Ruszyły XIV Polskie Spotkania Europejskie w Warszawie

Z udziałem ambasadora Niemiec w Polsce dr. Reinharda Schweppe i Jacka Safuty - dyrektora Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, zorganizowano dziś w Polskiej Fundacji im. R. Schumana konferencję prasową, poświęconą programowi imprezy

 / Fot. Fot. Lidia RaśSpotkania Europejskie organizowane są od lat w okolicach 9 maja - Dnia Europy. Ich celem jest zaangażowanie obywateli w aktywne uczestnictwo w budowaniu Europy, nawiązanie współpracy między organizacjami pozarządowymi i innymi środowiskami proeuropejskimi. W tym roku tematem nadrzędnym są Traktaty Rzymskie jako źródło idei zjednoczonej Europy.

Jak poinformowała Anna Radwan-Rohrenschef - prezes gundacji, w ramach spotkań organizowane będą od 7 do 13 maja różnorodne imprezy m.in. Seminaria Europejskie, Śniadanie z Fundacją Schumana (na którym zostanie wręczona Polska Nagroda Europejska), Forum Polsko-Ukraińsko -Niemieckie i oczywiście Parada Schumana. Patronat nad Paradą Schumana objęła Ambasada Niemiec w Polsce, stąd obecność na konferencji dr. R. Schweppe, który podkreślał jak ważne jest stałe zaangażowanie młodych ludzi w pracę na rzecz budowy UE. - Dla młodych Niemców UE to sprawa oczywista, nie zabiegają o nią - mówił. - Niemcy z podziwem patrzą więc na entuzjazm Polaków, uczestników corocznych parad.

Swoją obecność na seminariach i paradzie zapowiedział Stephan Raabe, dyrektor Fundacji im. Adenauera. - Jeśli proces integracyjny ma się powieść, trzeba zrobić więcej, zwłaszcza na rzecz wyrównania warunków życia w Europie. Ważne są też nasze dyskusje europejskie, zwłaszcza w sytuacji, gdy obecny polski rząd ma w pewnych kwestiach opinie krytyczne - mówił Raabe.Od lewej: Stephan Raabe, Jacek Safuta, Reinhard Schweppe / Fot. Fot. Lidia Raś

W organizację Spotkań aktywnie włączyło się Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego, a jego dyrektor Jacek Safuta zaznaczył, że aktywność tej instytucji nie maleje po wejściu Polski do UE. - Już za dwa lata wybierać będziemy nowych eurodeputowanych - mówił Safuta. - By te wybory były jak najbardziej świadome, organizowane są takie spotkania.

Sporą część konferencji przeznaczono na zapoznanie z programem VIII Parady Schumana - "jedynej pozytywnej manifestacji w Polsce" - jak ją nazwała prezes Radwan. Marsz wyruszy w sobotę 12 maja, o godzinie 12 z placu Bankowego i dotrze do Miasteczka Europejskiego przy Nowym Świecie. Obecność na paradzie zapowiedzieli Hanna Gronkiewicz-Waltz, Danuta Hübner, Bronisław Geremek, Tadeusz Mazowiecki oraz artyści Dominika Ostałowska, Michał Żebrowski, Krzysztof Zanussi. Największy chór Europy - goście i uczestnicy parady - podejmie próbę pobicia Rekordu Guinnessa i odśpiewa "Odę do radości". Z koncertem wystąpi Kasia Kowalska.

Szczegółowe informacje na stronie: www.schuman.org.pl  / Fot. Fot. Lidia Raś

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.