Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7252 miejsce

Ruszyły zdjęcia do filmu "Dywizjon 303"

Popularna książka o polskich lotnikach biorących udział w bitwie o Anglię podczas II wojny światowej "Dywizjon 303" Arkadego Fiedlera doczeka się wreszcie ekranizacji. Właśnie rozpoczęły się prace na planie filmowym.

Jedną z głównych ról w filmie Dywizjon 303 zagra Maciej Zakościelny. / Fot. Krzysztof KrzakPierwszy klaps na planie "Dywizjonu 303" padł 10 sierpnia 2016 roku w miejscowości Drwalew koło Warszawy. Kręcono tu scenę rozgrywającą się 1 września 1939 roku, jeden z głównych bohaterów przyszłego filmu pilot Jan Zumbach, w którego rolu wcielił się Maciej Zakościelny, dowiaduje się o wybuchu wojny. Mimo kontuzji nogi Zumbach decyduje się opuścić szpital, gdyż chce walczyć. W pierwszym dniu kręcono również scenę z udziałem Piotra Adamczyka, grającego rolę dowódcy dywizjonu, Witolda Urbanowicza. Zdjęcia do filmu, których autorem jest Waldemar Schmidt, potrwają do lipca 2017 roku i kręcone będą także w okolicach Warszawy i Krakowa, w dęblińskiej Szkole Orląt i w Norfolk. Główna akcja obejmie lata 1939 - 1940. Poza aktorami polskimi wystąpią także aktorzy brytyjscy i amerykańscy. "Dywizjon 303" będzie realizowany w języku polskim i angielskim, ponieważ - jak zapowiada jego producent, Jacek Samojłowicz - film ma być dystrybuowany w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Polska premiera przewidziana jest na jesień przyszłego roku. Budżet filmu reżyserowanego przez Wiesława Saniewskiego (m.n. "Nadzór", "Bezmiar sprawiedliwości") wynosi 14 milionów złotych. Na planowanych 110 minut trwania około pół godziny stanowić będą walki powietrzne wygenerowane komputerowo. Na potrzeby jego realizacji do Polski zostanie sprowadzony brytyjski samolot myśliwski Hurricane z czasu II wojny światowej.Dywizjon 303; czwarty od prawej Jan Zumbach. / Fot. Zdjęcie: F/Lt Stanley Devon (RAF), kolekcja Imperial War Museum (nr kat. CH1539)

Filmowców w pierwszym dniu pracy nad "Dywizjonem 303" odwiedzili synowie autora książki, Arkadego Fiedlera: Marek i Arkady Radosław. Wyrazili oni nadzieję, że powstanie dobry film, interesujący także dla młodego widza, dzięki któremu ten ostatni pozna historię jednej z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej, utworzonej 2 sierpnia 1940 roku, która podczas bitwy o Wielką Brytanię zestrzeliła 126 niemieckich samolotów. - Pokażemy bohaterstwo, pasję zwyciężania oraz charaktery w trudnych sytuacjach. Spektakularne zwycięstwa Polaków w Bitwie o Anglię - powiedział dziennikarzom Wiesław Saniewski. - Chcemy opowiedzieć o fantastycznych, pięknych ludziach, którzy w sytuacji dla siebie niezwykłej, poza granicami kraju, walczyli o wolność tego kraju.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Też jestem ciekawa tego filmu. Myślę, że zainteresowanie filmem będzie duże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książka nadal poczytna, więc z pewnością i ekranizacja przyciągnie dużą widownię!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż dziwne, że do tej pory nikt nie pokusił się na ekranizację tek książki. Czekam na film niecierpliwie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.