Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25329 miejsce

Rwanda - 15 lat później....

"Jak można było uznać milion ludzkich istnień w Ruandzie za nieważne z punktu widzenia strategicznych czy narodowych interesów ?" - 6 kwietnia 1994 rozpoczęło się 100 dni ludobójstwa w Rwandzie.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Nyamata_Memorial_Site_13.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Nyamata_Memorial_Site_13.jpgRwanda to niewielkie państwo w środkowej Afryce, wielkości naszych województw, zamieszkiwane przez ponad 10 milionów mieszkańców. Tutsi jako większość etniczna stanowią około 90 proc. ludności kraju, pozostali to Hutu 9 proc. i 1 proc. Pigmeje Twa. Większość mieszkańców jest wyznania katolickiego bo aż 65 proc., pozostałe to rdzenne wierzenia czy protestantyzm. Tyle danych które można znaleźć w każdej encyklopedia. Można również z pewnością znaleźć jedno zdanie o tym, że doszło tu do ludobójstwa około 1 mln osób z plemienia Tutsi, zamordowanych przez ekstremistów z plemienia Hutu. Ale jedno zdanie tutaj nie wystarczy.

Nacjonalistyczne bojówki

W latach 80 XX w. od władzy w niepodległej Rwandzie która otrzymała niezależność od Belgi w 1962, zostali odsunięci ludzie wywodzący się z plemienia Tutsi, co doprowadziło do powstania Rwandyjskiego Frontu Patriotycznego. RFP z sąsiedniej Ugandy zaatakował 1 października 1990 państwo rządzone przez Hutu wywołując wieloletnią wojnę domową. Do porozumienia doszło trzy lata później, przy pomocy USA i Francji. Większość władzy została przekazana rządowi złożonemu z ludzi związanymi z RFP, co wywołało ogromną złość większości plemienia Hutu. Powstały nacjonalistyczne bojówki Hutu: Interahamwe ("Walczący razem") i Impuzamugambi ("Mający wspólny cel") które zaczęły gromadzić na ogromną skalę broń i organizować szkolenia wojskowe.

UNAMIR (misja pokojowa ONZ w Rwandzie) interweniowała w Radzie Bezpieczeństwa o przejęcie czterech zidentyfikowanych składów broni, nic nie zrobiono w tej sprawie. USA po nieudanej interwencji w Somali sprzeciwiło się kontynuowaniu dostaw pomocy humanitarnej do Rwandy, ponadto Narody Zjednoczone wycofały swoje wojska pokojowe z tego kraju co argumentowano narastający konflikt. W czasie trwania procesu zbrodniarzy wojennych przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla Rwandy ustalono, że ludobójstwo było starannie przygotowane i było nawet omawiane na forum publicznym wśród Hutu. Co spowodowało że "beczka z prochem" wybuchła ?

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

No raczej nie mamy już za sobą popełniania takich błędów. Wystarczy spojrzeć na obecne działania ONZ w Kongo (dla przykładu). Nawet tematyka nie zmianiłą się za bardzo - nadal Hutu tłuką każdego kto sie nawinie. Zerknij tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.