Facebook Google+ Twitter

Rwanda oficjalnie oskarżyła Francję o udział w ludobójstwie

W opublikowanym wczoraj raporcie niezależnej komisji przy Ministerstwie Sprawiedliwości postawiono zarzuty najważniejszym ówczesnym politykom i wojskowym francuskim. Wyniki śledztwa jednoznacznie wskazują na ich udział w rzezi z 1994 roku.

Minister Sprawiedliwości Tharcise Karugarama na konferencji prasowej, podczas której ujawnia wyniki raportu. / Fot. http://www.newtimes.co.rw/Zarzuty postawiono 33 wysokim przedstawicielom rządu i armii francuskiej (odpowiednio 13 i 20), wśród których znalazł się m.in. były premier Francji Dominigue de Villepin oraz były prezydent, zmarły w 1996 roku Francois Mitterand. Wśród wymienionych znalazł się również syn ówczesnego prezydenta Jean Christophe Mitterrand, oskarżony wraz z gabinetem ojca o niepowstrzymanie rzezi. Na 500 stronach raportu komisja, która rozpoczęła swoje prace w 2006 roku, pisze o nadużyciach żołnierzy w czasie trwania wojny pomiędzy plemionami Tutsi i Hutu w 1994 roku.

W czasie studniowej walki zginął ponad 1 mln członków Tutsi. Zarzuty dotyczą pomocy militarnej dla Hutu, a także bezpośredniego udziału żołnierzy francuskich w mordowaniu ludzi. Raport mówi o masowych rzeziach z udziałem Francuzów zarówno na Tutsi, jak i Hutu, którzy dopuścili się pomocy prześladowanym. Obok morderstw dochodziło do masowych gwałtów na kobietach Tutsi.

Tharcise Karugarama, minister sprawiedliwości, który na konferencji prasowej podał do wiadomości publicznej wyniki śledztwa domagał się doprowadzenia polityków francuskich, o których mowa w raporcie, przed wymiar sprawiedliwości.

Rząd francuski zaprzeczył i zaprotestował. Kontrargumentem Paryża jest udokumentowany fakt udziału francuskich żołnierzy w działaniach pojednawczych misji ONZ, która w tym czasie przebywała w Rwandzie. Rząd z Kigali (stolica Rwandy) zerwał stosunki dyplomatyczne z Francją w 2006 roku, po aresztowaniu dziewięciu członków gabinetu obecnego prezydenta Rwandy Paula Kagame, zatrzymanych pod zarzutem udziału w rzeziach na Tutsi.

Do krwawych starć pomiędzy plemionami Tutsi i Hutu doszło w kwietniu 1994 roku. Liczba ofiar po stronie tych pierwszych szacowana jest na około milion. Walki rozpoczęły się po udanym zamachu na ówczesnym prezydencie Juvenala Habyarimana, wracającym samolotem po podpisaniu porozumienia pomiędzy zwaśnionymi bojówkami plemiennymi. Wojna domowa trwała 100 dni i doprowadziła do całkowitego spustoszenia państwa.


Źródła: www.france24.com, www.newtimes.co.rw, www.news.bbc.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.