Facebook Google+ Twitter

Ryba psuje się od głowy? Dobrze, że jesteśmy ogonem!

Jeśli prawdą jest twierdzenie "Gazety Polskiej", że władza nad polskimi wielkimi mediami jest w rękach postkomunistycznych oligarchów, w tym także dawnych agentów tajnych służb PRL, to - paradoksalnie - tym lepiej dla nas.

Pisząc o "nas" mam na myśli dziennikarzy obywatelskich, internautów, blogerów i w ogóle tzw. wolne media. Mam na myśli tych, którzy oddają się pasji dziennikarskiej, mając za całe zaplecze własne szare komórki, wyszukiwarki i klawiaturę oraz dużo dobrych chęci i zapału. Niech śmieci - papierowe szmaty gazetowe - trafią tam, gdzie ich miejsce, do śmietnika!

Jeśli współczesny świat chce marzyć o powszechnej świadomości ekologicznej, musi odrzucić papier jako nośnik informacji tak mało istotnych dla myślących lokalnie. Tym nośnikiem już teraz jest światowa sieć www, więc to tylko kwestia odrobiny dobrej woli i determinacji na samych szczytach, tam gdzie zasiadają prezesi sprawujący władzę nad umysłami mas (niekoniecznie w Polsce). Ale jeśli i w innych krajach te szczyty są tak zepsute, jak u nas, to czy możemy się spodziewać kiedykolwiek takiego globalnego przewrotu medialnego?

Zaproszenie na manifestację w obronie słowa i przeciwko prawu prasowemu z poprzedniej epoki, które może być "batem na dziennikarzy" / Fot. Gazeta PolskaPewnie niejeden z nas, dziennikarzy obywatelskich, doświadczył tej dziwnej niemocy, jaka opanowuje media na poziomie lokalnym. Być może idea społecznej aktywności publicystycznej ma się u nas tak dobrze m.in. dzięki temu, że tak niewiele pań i panów publicystów interesuje się na co dzień naszymi podwórkami. Czy przykład nie idzie przypadkiem z góry? No bo właściwie czy Niemca muszą obchodzić sprawy przeciętnego Polaka?

Zostawmy jednak Wielkim Mediom "wielkie" sprawy, na przykład ciąganie kolegów po fachu po sądach. Nawet jeśli TVN wycofuje pozew przeciwko redaktorowi Tomaszowi Sakiewiczowi i usuwa w cień niewygodną personę, to przecież pozostają pozwy cywilne, skutecznie potrafiące zatruć życie każdemu obywatelowi, nie tylko redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej".

Ja ze swej strony namawiam tylko do bojkotu: bojkotujmy TVN, jeśli nie zgadzamy się z ich pozwem przeciwko redaktorowi Sakiewiczowi. Bojkotujmy "Politykę", jeśli dojdziemy do wniosku, że niektórzy z piszących tam redaktorów osiągnęli nieznośny poziom serwilizmu po 21 października. No i w końcu - bojkotujmy papierowe gazety, jeśli nie chcemy przyłączać się do zaśmiecania świata! Bo wprawdzie smutne jest to, że byli agenci i szemrane postacie, tudzież nie-patrioci mogą często sprawować władzę nad "rzędami dusz", to z drugiej strony większa nadzieja jest w tych, którzy sami tworzą przekaz medialny. Media to My!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

Plus i to duży. Kiedyś też wierzyłem w bezstronność i niezależność mediów... a dziś nie wiem ilu dziennikarzy zna "Kodeks etyki dizennikarskiej". Smutne to ale prawdziwe... niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście. Ale żeś wynalazał, Asen! Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Absolutnie nie odmawiam Ci, Grzegorzu, polskości. Ale wiesz, że duża część mediów w Polsce funkcjonuje w ramach większych koncernów, które mają główne ośrodki poza granicami naszego kraju. Dlatego, wbrew ich oczywistym wadom, trzeba chronić rodzime, niezależne media. W tym "GP" i Radio Maryja. Nie znaczy to, że należy ich słuchać czy czytać, żeby wspierać. Ale przynajmniej nie niszczyć.

Sam byłem swego czasu jednym z tych, którzy woleli na przykład Michnika. Tylko krowa nie zmienia poglądów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"TVN, stającego w tym wypadku po stronie agenta i przeciw Polakom"

Adamie, zastosowałeś bardzo nieczysty chwyt, tak lubiany przez polską prawicę - odmówiłeś mi polskości. Skoro zniżasz dyskusję do tak niskiego poziomu, to i ja pojadę nisko - spójrz na swoje nazwisko, potem na moje, a następnie stawiaj sądy "gdzie jest prawdziwa Polska".

Co do drugiego komentarza - masz rację, że nurt liberalny (chociaż w Europie uznany by był raczej za centroprawicowy) jest opiniotwórczy. Ale to absolutnie nie moja wina, że od setek Semek i Sakiewiczów ludzie wolą jednego Żakowskiego. Na autorytet trzeba sobie zasłużyć, prawica nie potrafi go zbudować, nie mój problem, powiem szczerze, że mnie to nawet cieszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bagienkiem nazwałbym, Maćku, raczej te media, które są w ogólnym mniemaniu po stronie "jasnej", a tak naprawdę mają dobro gdzieś i pewnie rządzą nimi sploty całkiem ciemnych interesów. I żywią odbiorców kłamstewkami. Czasem wystarcza też tylko ukrywanie prawdy, lub dobór faktów na główne wydanie "Wiadomości" lub "Faktów". Ale nurt dominujący nie jest, jak absurdalnie twierdzi Grzesiek, prawicowy, tylko centro-liberalny z wychyłem na lewicowy. Przynajmniej ten jest opiniotwórczy. Szkoda, że nie jest uczciwy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem leży w tym, że wcale nie zmuszam Cię do naciąganych komentarzy pod moim artykułem. Najwidocznie sprawa Sakiewicza nie wisi Ci, lecz wręcz przeciwnie - jest solą w oku, skoro tak zajadle bronisz TVN, stającego w tym wypadku po stronie agenta i przeciw Polakom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adamie, ależ jesteś w takim samym stopniu hipokrytą, jak i ja i wielkie media - Tobie wisi Nieznalska, mnie wisi Sakiewicz (chociaż jego nikt nie chce zamknąć!), część mediów cieszy się, że po sądach ciągana jest artystka, część, że oszczerca. Gdzie tu problem, skoro wszyscy jesteśmy tak samo zakłamani?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I za to (ostatnie) chwała Ci!
Sprawa Sakiewicza jest zręcznym odbiciem piłeczki, którą grała przez całe ostatnie dwa lata większość mediów: łamanie praw człowieka itp. Ale jak się role odwróciły, to już takiego wrzasku jak wówczas nie ma. Sprawa Nieznalskiej w ogóle mnie nie interesuje - mogą ją wsadzić za kratki, mogą nie - jak dla mnie ganz egal.
Nie szastaj tak tym określeniem "skrajna prawica", bo już ci dla NOP-u zabraknie słów.
A tak w ogóle to tekst, po krótkim pobycie na SG, znalazł się na "cenzurowanym". Zbyt kontrowersyjny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze do Adama - zwróć proszę uwagę, że to ja na tym portalu ciągle nawołuję, aby zaprzestać krytyki PiSu, a zacząć patrzeć na łapska PO i PSL.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mariko, potrafię odpowiedzieć, nawet chętnie bym to uczynił, ale pisząc o "wyznawaniu poglądów GW" zmuszasz mnie aym napisał coś o Twoim intelekcie, a nie lubię się powtarzać. Pozostanę więc przy pozytywach i napiszę, że masz bardzo ładne zdjęcie.

Wiecie czego nigdy Kaczyńskim nie wybaczę? Tego, że jest grudzień, za oknem piękna wiosna, święta tuż-tuż, a my... kłócimy się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.