Facebook Google+ Twitter

Rybacy masowo wyjeżdżają za granicę

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-27 11:04

W Polsce brakuje rybaków. Coraz więcej osób zaciąga się na kutry rybackie za granicą. Dlatego armatorzy i przedstawiciele związków rybackich chcą zmian w przepisach dotyczących zatrudniania na kutrach.

- Mam nadzieję, że jak uda się nam wprowadzić nowe przepisy nie będzie tak dużych problemów z poszukiwaniem i zatrudnianiem rybaków - przekonuje Grzegorz Hałubek, szef Związku Rybaków Polskich / fot. Dziennik Bałtycki W Irlandii aby zaciągnąć się na kuter wymagany jest jedynie paszport. W Polsce kandydat na rybaka musi mieć książeczkę żeglarską i ukończony kurs Indywidualnych Technik Ratunkowych. To koszt około 600 złotych i kilka straconych dni.
– Cała ta biurokracja odstrasza młodych ludzi chcących pracować w zawodzie rybaka – mówi Grzegorz Hałubek, szef Związku Rybaków Polskich. – Duża grupa naszych najlepszych rybaków wyjeżdża za granicę, bo tam są lepsze pieniądze. Wymagane jest też o wiele mniej dokumentów.

W słupskim Urzędzie Morskim odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji morskiej i rybaków. Rozmowy dotyczyły m.in. zatrudniania nowych osób.
– Jest propozycja, aby przywrócić funkcję praktykanta – osoby, która nie jest jeszcze pełnoprawnym członkiem załogi, i nie wymaga się od niego odpowiednich dokumentów i kwalifikacji. Praktykant mógłby jednak, przez określony czas, uczestniczyć w pracach na kutrze i przyuczać się do zawodu – mówił na spotkaniu Waldemar Rekść, zastępca dyrektora do spraw technicznych w Urzędzie Morskim w Słupsku.

Rybacy przyznają, że problem jest ważny. – Wiele osób nie nadaje się w ogóle do pracy na morzu. Dzięki okresowi przejściowemu, gdzie nie płaciliby za żadne szkolenia mogliby ocenić swoje możliwości – przekonywał zebranych na spotkaniu Grzegorz Hałubek.

Ostatecznie uczestnicy spotkania zgodzili się wstępnie na przywrócenie na kutrze funkcji praktykanta.

Hubert Bierndgarski – Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*Rybacy masowo wyjeżdżają za granicę*
Raczej *wypływają*...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.