Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5097 miejsce

Rybki akwariowe pomogą leczyć raka?

Naukowcy stworzyli nową, przeźroczystą rasę rybek. Zamierzają poprzez ich obserwacje śledzić postępujące choroby, w tym nowotwory - podał serwis naukowy livescience.com.

Danio pręgowany. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Zebrafisch.jpgDanio pręgowane – słodkowodne ryby z rodziny karpiowatych od dawna były wykorzystywane w rozmaitych badaniach genetycznych. Głównie z trzech powodów: łatwo się rozmnażają, charakteryzują się szybkim cyklem życiowym, a ich ciała w okresie embrionalnym są przeźroczyste. Naukowcy skupili się właśnie na tej ostatniej z właściwości i przedłużyli ją na cały okres życia rybek. Obecnie Danio, zwane z angielskiego zebra-fish, odsłaniają swoje organy wewnętrzne oczom badaczy Dziecięcego Szpitala w Bostonie.

Wcześniej obserwacjom poddawano rybie embriony, których ciało w wieku około czterech tygodni zaczynało matowieć. Obecnie można już śledzić rozwój guzów w czasie rzeczywistym poprzez cały cykl życiowy rybek. Danio są pod wieloma względami genetycznie podobnie do człowieka, więc wykorzystuje się je jako modele ludzkiej biologii i chorób. Do tej pory naukowcy polegali na obserwacjach zebranych po śmierci osobników, ale w przypadku chorób postępujących w czasie, jak nowotwory, proces ten nie jest efektywny. – To jak robienie zdjęć, kiedy potrzebujemy filmu video – mówi dla livescience.com Richard White, z Instytutu Rakowego w Bostonie.

Danio kolorystycznie przypominają ubarwienie zebry: na lśniącym tle znajduje się kilka czarnych pręg. Nowa rasa powstała poprzez skrzyżowanie dwóch istniejących: jednej z zanikiem odblaskowego pigmentu i drugiej nie posiadającej czarnego. Pierwszy osobnik otrzymał wdzięczne imię Casper.

Naukowcy skupiają się obecnie na śledzeniu przerzutów choroby, które są w tej chwili największym problemem onkologów. Są już pewni co do faktu, iż rozprzestrzenianie się komórek rakowych w organizmie nie następuje do przypadkowych organów. Eksperymentują wczepianiem fluorescencyjnych guzów czerniaka w ciała rybek i obserwują ich komórki pod mikroskopem. Czy dalekie kuzynki karpia pomogą w odkryciu metod powstrzymania rozwoju choroby? Czas pokaże.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

;-) przeźroczyste rybki istnieją od dawna;-) hmm,hmmm ;-) tu muszę zasygnalizować jako chodowca rybek od lat wielu;-) są sumy szkliste i przeźroczki z wszczykiwanym kolorowym pigmentem pod skórę;-) a reszta,, oby się udało;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko, żeby te eksperymenty nie skończyły się jak w filmie "Jestem legendą"...

Swoją drogą - ciekawe rybki. Fajnie by było być przezroczystym. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.