Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10660 miejsce

Rybnik: uroczystości z okazji 100-lecia Bazyliki zakończone

Stoi nieprzerwanie od 100 lat i służy rybniczanom, którzy zwą ją "Katedrą Ziemi Rybnickiej". Zakończyły się uroczystości z okazji 100-lecia Bazyliki Mniejszej p.w. św. Antoniego z Padwy w Rybniku.

Wczoraj zakończyły się główne uroczystości z okazji 100-lecia rybnickiej bazyliki, którym przewodniczył ks. abp. Damian Zimoń. Wszystko rozpoczęło się w Urzędzie Miasta Rybnika gdzie goście wysłuchali referatów, m.in. prof. Marka Szczepańskiego pt. "Rodzina a wspólnota lokalna".

 / Fot. ks. Adam ZdebelUroczysta procesja z XVII-wieczną figurą św. Antoniego podążyła do Bazyliki ul. Zamkową, przez Rynek, ul. Sobieskiego i Powstańców Śląskich, by zatrzymać się i złożyć kwiaty przed pomnikiem papieża Jana Pawła II stojącym na schodach tuż przed wejściem do świątyni.

Kolejnym etapem było poświęcenie przez arcybiskupa nowego, najprawdopodobniej największego w archidiecezji katowickiej, "Dzwonu Miłosierdzia Bożego". Dzwon o wadze 3,5 tony został odlany w słynnej ludwisarni rodziny Grassmayerów w Innsbrucku. Po poświęceniu zabił on ku zachwyceniu mieszkańców Rybnika wydając z siebie piękny, czysty, potężny dźwięk. / Fot. Autor: L. Tyl. Źródło: www.rybnik.pl

 / Fot. ks. Adam ZdebelUroczysta msza święta, której przewodniczył ks. arcybiskup rozpoczęła się odczytaniem dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów nadającego miastu Rybnik za patrona (na prośbę mieszkańców i abp. Zimonia) św. Antoniego z Padwy mając na względzie, iż ten święty cieszy się dużym kultem w tym mieście. Dekret ten został następnie przekazany prezydentowi miasta Adamowi Fudalemu i byłemu proboszczowi parafii ks. Alojzemu Klonowi.

 / Fot. Autor: K. Jaroch. Źródło: www.rybnik.plKazanie arcybiskup wygłosił - ku pewnemu zaskoczeniu - ze starej neogotyckiej ambony (kazalnicy). Padający przed uroczystością deszcz sprawił, że we wnętrzu świątyni było parno i duszno, doprowadziło to do zasłabnięcia kilku osób. Zabezpieczająca uroczystość służba medyczna i harcerze udzielili każdemu pomocy. Pod koniec mszy głos zabrał wicegenerał zakonu oo. Werbistów, których klasztor i parafia sąsiadują z Bazyliką - o. Zenon Keller. Przypomniał jak św. Antoni, mimo młodego wieku, podróżując po świecie niósł naukę pokoju, pojednania i dialogu.

Zobacz:
Rybnicka Bazylika św. Antoniego z Padwy wczoraj i dziś

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.09.2007 19:49

dziękuję, że moje nazwisko i imię zostało wpisane z okazji 100 lecia bazyliki, ale już od 10 lat nie jestem proboszczem. Jak się coś pisze, to trzeba sprawdzić, a nie wypisywać brednie. z poważaniem Ks. Alojzy Klon

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry artykuł. Jedynie "bazylika" powinna być od małej litery. Zresztą gdzieś w tekście była małą napisana...
Wielka można pisać, jeśli po B. następuje konkretna nazwa obiektu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.