Facebook Google+ Twitter

Rycerska moda na przylbice i kaptury

Pisemka dla kobiet głoszą, że mężczyźni stają się coraz bardziej zniewieściali, wkrótce zaczną przypominać bardziej pomoce domowe niż silnych harpaganów, męskich i bohaterskich. Bezlitośnie wyżywają się nad męskimi łzami, słabościami i rozterkami. Tymczasem swój renesans właśnie przechodzi wśród męskich zainteresowań rycerstwo.

Współcześni rycerze. / Fot. Gazeta Krakowska Dariusz PenarLegendy o dzielnych rycerzach i ich pięknych białogłowach, które zawsze wiernie wpatrywały się w oblicze swojego rycerza, zawsze uwodziły. Kobietom podsuwały sny o mężnym rycerzu na białym rumaku, który pewnego dnia przybędzie galopem w swojej lśniącej, kutej zbroi i zdobędzie ich serce. Mężczyznom zaś dawały nadzieję na takową wierną białogłowę, która gdzieś tam czeka na nich, jak Julia wierna na balkonie i wypatruje właśnie jego – najsilniejszego, najwspanialszego i najprzystojniejszego. Istna idylla o księciu z bajki i jego bogdance.

W codziennym biegu po byt, tak niewiele czasu obie strony znajdują na staroświeckie ceregiele, dzielenie obowiązków zgodnie z tym, co dyktuje tradycja, na szlachetność i inne teoretycznie przestarzałe banialuki. Stęsknieni najwyraźniej za swoimi pierwotnymi funkcjami obrońców swoich domostw i narodu, panowie w wolnych chwilach, w weekendy i podczas urlopu zbroją się. Zakupują u kowali miecze, kompletują zbroję. Prawdziwych amatorów kultu rycerstwa nie zraża nawet ciężar całej zbroi, która osiąga
wagę do 30 kilogramów. Co bardziej słabowici kuszą się na plastikowe imitacje niektórych elementów. Odziani w kolczugi, przyłbice, pióra, miecze, płaszcze i inne elementy odzienia rycerza, w barwach uzależnionych od bractwa, do którego przynależą, targając chorągiew, stawiają się na polu bitwy.

Polem bitwy w dzisiejszych czasach są, cieszące się ogromną popularnością wydarzenia związane z rycerstwem, jak „Oblężenie Malborka”, które odbywa się co roku w malborskim zamku, czy „Vivat Vasa” w zamku w Gniewie, które ściąga tysiące widzów i bractw z całego świata. Jak z popiołów powstają husarzy, Krzyżacy, wojska ze szwedzkiego potopu. Wszyscy stawiają się, by znowu walczyć... i dobrze się bawić.

Pewnego rodzaju tęsknota za średniowiecznymi obyczajami, którą można zaobserwować, to raczej nie wyraz chęci współczesnych, by urodzić sie w tamtych czasach. Dla człowieka XXI wieku nie do zniesienia mogłyby się okazać warunki sanitarne, medyczne oraz wiele obyczajów. Szczęściem wielkim jest to, że dzisiejsi entuzjaści rycerstwa nie postanowili wprowadzić w swoje życie choćby zwyczaju kąpieli po świętym Janie. Smutnym zaś faktem jest to, że jakże niewielu z dzisiejszych rycerzy ma w sobie wyrobioną legendarną szlachetność swoich poprzedników.

Na nowej modzie zarabiają przewoźnicy turystyczni oraz firmy, które zaczęły specjalizować się w zaopatrzeniu delikwenta w cały rycerski rynsztunek. Zyskują kobiety, które w chwilach, gdy ich wybranek nie hasa po lesie z kuszą, łukiem lub toporem, mogą poczuć się jak oblubienice bohaterskiego księcia z bajki. Mężczyźni zaś odnaleźli złoty środek na udowodnienie sobie, że potrafią wciąż być silni i męscy. Galopując na koniu w stronę drewnianego Saracena odnajdują sens w życiu, a uderzając w niego kopią, miażdżą swoje kompleksy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

(+) Natalio, bardzo przyjaźnie napisałaś ten tekst :) Nasi, trójmiejscy rycerze ćwiczą często na Fortach Grodzisko. Polecam spacer :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A za tydzień kierunek Chudów [+]
http://slask.blox.pl/2007/08/Rycerze-Przybywajcie-do-Chudowa.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koniecznie :) Może w ten weekend? Vivat Vasa już od piątku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

lubię takie klimaty i od jakiegoś czasu obiecuję sobie pojechać do Gniewu czy Malborka - zawsze coś mi przeszkodzi - będę musiał pomóc losowi i sie w końcu wybrać. Dzięki za "doping" :))))))) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.08.2007 21:55

fajnie, że ktoś się tym zajmuje (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech, gdzie tamci mężczyźni...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.