Facebook Google+ Twitter

Rycerz Wacław i smok UE - Klaus nie składa broni

Nowy tydzień w wielkiej polityce światowej rozpoczęło przemówienie byłego prezydenta Czech w Cato Institute - truście mózgów amerykańskich wolnościowców (libertarianów). Nie powiedział wiele nowego, ale... Warto to przeanalizować.

Vaclav Klaus poczas odczytu w Tyrolu, 2005 http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Vaclav-Klaus-01.jpg / Fot. DerHuti„Unia Europejska nie działa właściwie, ale nie ma potrzeby jej likwidować.” - było to jedno z kilku zdań utrzymanych w tonie umiarkowanym w wykładzie wygłoszonym w owym Instytucie w Waszyngtonie. Następne, podobne zdanie godne uwagi: „Co się tyczy wspólnej waluty, to jest możliwa co najwyżej w ośmiu krajach, ale nie w siedemnastu.” Te zdania przytacza agencja prasowa CTK w swoim serwisie anglojęzycznym.
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/eu-is-working-poorly-former-czech-president-klaus-in-usa/912416?utm_source=ctk.cz&utm_medium=hp-news-box

Co zatem robić? Kilka tygodni temu we Wiedniu powiedział: „Lwia część problemów, z jakimi zmaga się w tej chwili europejska gospodarka, tkwi moim zdaniem w obecnym porządku społeczno-politycznym. Jest rzeczą aż nadto oczywistą, że nadmiernie skrępowana rozmaitymi przepisami gospodarka, dźwigająca na sobie na dodatek ogromny ciężar wymogów dotyczących polityki socjalnej oraz ochrony środowiska, działająca w atmosferze paternalistycznego państwa opiekuńczego nie jest w stanie wykazać wzrostu. Ten ciężar jest zbyt dotkliwy, a bodźce działające na korzyść sektora produkcyjnego zbyt słabe. Jeśli Europa chce notować wzrost gospodarczy to musi dokonać radykalnych przekształceń, zmiany ustroju. Czegoś w rodzaju tego, co przeżyliśmy w naszej części Europy 20 lat temu.”
http://www.klaus.cz/clanky/3289

„Inny problem polega na obecnym modelu integracji europejskiej. Ogromna i nienaturalna centralizacja, harmonizacja, standaryzacja i ujednolicenie kontynentu europejskiego w oparciu o hasło «więcej Europy» to kolejny wielki błąd.” - powiedział w tym samym miejscu. Mamy zatem grupę zjawisk, które były prezydent Republiki Czeskiej uważa za główne przyczyny obecnego głębokiego kryzysu w Unii Europejskiej: 1) Zbyt wiele przepisów. 2) Zbyt daleko posunięta centralizacja. 3) Zbyt wysokie narzuty na świadczenia społeczne oraz ochronę środowiska, podwyższające koszty pracy do poziomu dławiącego produkcję dóbr materialnych. 4) Słabe przygotowanie społeczeństw do życia i pracy w warunkach gospodarki wolnorynkowej we właściwym znaczeniu tego określenia; niesłuszne oczekiwanie na świadczenia ze strony państwa. 5) Wspólną walutę narzuconą ze względów politycznych bez uwzględnienia poważnych różnic gospodarczych. Wyzwolenie z wciągającego nas coraz głębiej wiru przyniosłoby odwrócenie tych dążności. Jeśli ktoś ma wątpliwości czy oceniam prawidłowo tok rozumowania najsławniejszego uniosceptyka, niech przeczyta jego przemówienie w języku polskim.
http://www.klaus.cz/clanky/3250

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

No i w końcu przed chwilą opublikowałem tłumaczenie tego artykułu w języku niemieckim:

http://www.news4press.com/Meldung_725097.html

Tym samym po raz pierwszy opublikowałem swój artykuł po polsku oraz we własnym tłumaczeniu na trzy języki światowe, co obwieszczam urbi et orbi;) Docelowo każdy mój artykuł powinien odznaczać się tą cechą. Bez wątpienia pozostało mi sporo pracy do wykonania dla osiągnięcia tego celu, ale właśnie wbiłem ostatni gwóźdź kolei Antlantyk-Pacyfik przed wejściem w Góry Skaliste ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zdawałem sobie dotąd sprawy, że mój szanowny imiennik jest aż takim hurraoptymistą w tych sprawach... Okoliczność, że coś jest napisane na papierze i ktoś jeszcze jest obowiązany składać na ten papier przysięgę sama w sobie niewiele znaczy. Na dowód można przytoczyć, że konstytucja PRL gwarantowała obywatelom naszego ówczesnego państwa wolność słowa i zgromadzeń oraz prawo do petycji do władz. Zaś w praktyce już dyrektor w zakładzie pracy był panem i władcą, a szef POP już tylko jego spowiednikiem.

Niewłaściwy przykład? No to może z innej beczki. Konstytucja Republiki Federalnej Niemiec w artykule pierwszym głosi: "Z ziemi niemieckiej z woli Niemców nigdy więcej nie wyjdzie wojna." Wielka szkoda, że nie przytwierdzano tego do bomb zrzucanych z samolotów typu Panavia Tornado bombardujących serbskie wojska, broniące własnej ziemi zaatakowanej przez partyzanckich ludobójców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powstanie Unii Europejskiej ponoć miało bardzo kiepski fundament - zjednoczenie finansistów... złe czy dobre fundamenty to jedna sprawa a przydatność budowli druga dlatego warto przenicować unię przyjmując za fundament prawo obowiąujące na planecie Ziemia.

Polacy mają bardzo dobrą Konstytucję, która w Artykule 8 ma ustanowione prawo bardzo ważne dla obywatela Polskiego (unijengo też).

Art. 8 Konstytucji:

1.- Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

2.- Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

Prawo to (Art 8 KRP) stwierdza, że Akty Prawne niższego rzędu niż Konstytucja MUSZĄ być z nią zgodne; przepisy nie zgodne z Konstytucją nawet uchwalone przez Sejm lub inne organy w tym międzynarodowe nie obowiązują osoby przebywające na terenach należących do Polski. Przepisy Konstytucji wymuszają świadomą dyscyplinę obywatela w tym pracownika administracji państwowej dlatego Polak może spać w Unii spokojnie jeśli będzie pilnował by jego przestawicielami wybieranymi jego głosami były osoby znające i przestrzegające Konstytucję.

Unijna centralizacja władzy nie zagraża więc obywatelom Polski jeśli zaczną szanować swoją Konstytucję i zaczną interesować się tym co robią Politycy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... oraz rosyjskim:

http://vsenovosti.in.ua/blog/0326526

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przed chwilą opublikowałem autorskie tłumaczenie tego artykułu w języku angielskim;

http://www.news4press.com/Meldung_724679.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Konspekt wykładu, o którym mowa na początku tego artykułu (j. ang.):

http://www.klaus.cz/clanky/3319

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.