Facebook Google+ Twitter

Rycerze walczyli w Dębnie „O złoty warkocz Tarłówny”

75 procent saletry, 15 - siarki i 10 procent węgla dobrze zmielonego - to przepis na proch do niewielkich rozmiarów armaty. Salwami z takich właśnie armat otwarto w Dębnie XI. Międzynarodowy Turniej Rycerski „O złoty warkocz Tarłówny”.

BiałogłowyZamek w Dębnie, dawna siedziba rodu Tarłów, znów ożył. Wszystko zaRycerze sprawą zorganizowanego tu już po raz jedenasty Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego „O złoty warkocz Tarłówny”. Na jeden dzień wokół zamkowej fosy rozłożyło się rycerskie obozowisko. Charakterystyczne, duże kolorowe namioty, a przed wejściem do każdego z nich błyszczące w słońcu miecze i tarcze. Wśród tłumów widzów przechadzały się białogłowy, dzielni rycerze, muszkieterowie.

Nabijanie armatyTurniej rozpoczęła salwa armatnia. Dobra salwa to głośna salwa, i tak właśnie było. Wcześniej wszyscy mogli zobaczyć, jak mozolnie nabija się armatę. A przepis na duży huk, podany przez prowadzących turniej, jest następujący: 75 proc. saletry, 15 proc. siarki i 10 proc. węgla dobrze zmielonego. Z tego mamy proch, ale to jeszcze nie wszystko. Najpierw w lufie ubija się proch, potem dokłada kule, które dodatkowo owijane są w pergamin, na koniec trzeba dobrze uszczelnić lufę. Im bardziej uszczelniona, tym większy huk…

W trakcie turnieju rozegrano wiele potyczek, strzelano z muszkietów, łuków i kusz, prezentowano pojedynki z użyciem białej broni. A na finał rozegrano wielką bitwę.

Każdy może być rycerzemRycerzem mógł zostać każdy, przynajmniej na chwilę. Wystarczyło zgłosić się do turniejowych potyczek. A komu brakło odwagi, by walczyć, mógł kupić miecze, tarcze, a nawet elementy zbroi - dla małych i dużych rycerzy.

W turnieju wzięło udział blisko dwadzieścia bractw rycerskich, m.in.. zeBractwo Rycerskie z Wyszehradu Słowacji i Węgier, a także z Polski. Turniej rycerski na dębińskim zamku jest największym wydarzeniem tego typu w Małopolsce. Początkowo miał być tylko zachętą do odwiedzania zamku, po latach stał się imprezą wyjątkową, na której obowiązkowo stawiają się liczne bractwa rycerskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

no tak... skoro turniej, to i zwycięzcy być powinni. Dowiedziałam się właśnie, iż najlepszym rycerzem tegorocznej edycji turnieju okazał się rycerz "Grego" z Krakowa, czyli Grzegorz Kursa. Do niego trafił specjalny dyplom i warkocz Tarłówny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo, brawo:) Tylko co z tym wrkoczem? Ktoś go zdobył?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.