Facebook Google+ Twitter

Ryciny niezwykłych maszyn do obejrzenia wałbrzyskiej Starej Kopalni

Wystawa "Dokumenty archiwalne wałbrzyskich kopalń z XVIII i XIX wieku", którą można oglądać do 27 marca w Wałbrzyskiej Starej Kopalni, w unikatowy sposób prezentuje nietypowe dokumenty, które mogą zainteresować nie tylko osoby "w temacie".

Zbiory, które prezentuje wystawa to archiwalne dokumenty pozyskane przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wszyscy, którzy zechcą obejrzeć wystawę będą mieli okazję zobaczyć interesujące szkice i rysunki techniczne urządzeń kopalnianych, jak np. maszyn wyciągowych, pomp odwadniających o napędzie parowym, wozów i łodzi do transportu urobku pod ziemią, plany kieratów konnych do wyciągania węgla szybem na powierzchnię. Ponadto można rzucić okiem także na systemy obudowy wyrobisk (drewniana, murowa), a także plany podziemne „Lisiej Sztolni”.

Warto podkreślić, że są to nigdzie nie prezentowane i jedyne w swoim rodzaju dokumenty, na których można zobaczyć zapomnianą dziś sztukę precyzyjnego i estetycznego sposobu przygotowania szkiców przyrządami, które były w użytku w XVIII i XIX wieku. To kawał czasu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.