Facebook Google+ Twitter

Rydułtowy: Górnik nadal uwięziony w kopalni. Akcja ratunkowa trwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-25 07:36

W kopalni Rydułtowy-Anna koło Rybnika trwa akcja poszukiwania górnika, zasypanego po środowym porannym tąpnięciu.

 / Fot. Agnieszka Materna/PolskapresseDyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach powiedział, że wykonywane są chodniki ratownicze.

Podkreślił, że ekipy pracują w bardzo trudnych warunkach. Akcja sprowadza się do poszukiwania górnika w wielkim, podziemnym gruzowisku, z którego dochodzi do ratowników awaryjny sygnał z lampki zasypanego. Usuwanie zawalonych mas skalnych może - zdaniem dyspozytora - trwać jeszcze długo. Trudno określić, kiedy i z jakim skutkiem zakończy się akcja.

Tąpnięcie nastąpiło na głębokości tysiąca metrów. 42 letni górnik-elektryk znajdował się w strefie szczególnego zagrożenia. W rejonie wstrząsu znalazło się 7 górników. 6 osób ewakuowano.

- Jak informuje Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej SA, do której należy kopalnia Rydułtowy-Anna, ratownicy kopią z dwóch stron, aby dotrzeć do górnika. Rano z jednej strony udało im się odgruzować 1,5 metra ściany, a z drugiej strony 2,5 m, a na godzinę 15 od frontu ściany udało im się przekopać 4 m, a od strony chodnika - 3,3 m - czytamy w tekście Barbary Kubicy w Dzienniku Zachodnim

- Warunki są bardzo trudne. Ratownicy cały czas trafiają na pogiętą stal z obudów, kable i inne elementy maszyn - mówi rzecznik Zbigniew Madej.

Obecnie na dole pracuje na zmianę sześć zastępów ratowniczych. Do tej pory z zasypanym górnikiem nie udało się nawiązać kontaktu. Jak podkreśla Madej, w rejon działań nie ma potrzeby tłoczenia powietrza, co daje szansę na znalezienie go żywego.

Górnicy muszą pracować ręcznie. Użycie ciężkiego sprzętu nie wchodzi w grę. Jednocześnie kopią chodnik o maksymalnej wysokości około 1 m oraz zabezpieczają go prowizorycznymi podporami, aby praca była bezpieczna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polskie kopalnie są bardzo niebezpieczne .Każdego roku dochodzi do tragicznych wypadków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.