Facebook Google+ Twitter

Rydułtowy: ratownicy mają jeszcze nadzieję, że górnik żyje

Jeszcze co najmniej dwa dni ratownicy będą drążyli tunel, żeby przebić się do zasypanego górnika i bezpieczne wydobyć go z zawaliska.

Ratownicy jeszcze co najmniej dwa dni będą się przekopywać do zasypanego elektryka. / Fot. Małgorzata SarapkiewiczOd momentu gdy jeden z ratowników dotarł do zasypanego górnika, a więc od godz. 9.12, w kopalni Rydułtowy-Anna trwa walka z czasem. Tempo prac jest powolne, bo ratownicy pracują w ekstremalnych warunkach i muszą posuwać się do przodu bardzo ostrożnie.

Żeby górnika można było wyciągnąć, drążony w zawale tunel musi mieć nie tylko odpowiednią wielkość, ale również być bezpieczny. W zasypanym wyrobisku jest wiele zniszczonych fragmentów urządzeń, uszkodzone elementy obudowy chodnika, kable. Wszystko to ratownicy muszą rozcinać bądź wycinać. I to bardzo ostrożnie, bo jakiekolwiek naruszenie struktury zawaliska mogłoby spowodować m.in. jego osunięcie i zagrozić bezpieczeństwu samych ratowników.

Czytaj: Kopalnia Rydułtowy-Anna. Znaleziono zasypanego górnika

Po południu Zbigniew Schinohl, szef Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku poinformował dziennikarzy, że ratownicy mogą dotrzeć do górnika nawet za dwa dni.
- Odległość od czoła drążonego w chodniku przejścia do miejsca, w którym leży górnik wynosi około 7 metrów. Ekstremalne warunki panujące w wyrobisku, powodują, że zastępy ratownicze posuwają się do przodu w tempie około 4 metrów na dobę. Dotarcie do zasypanego górnika i wydobycie go ze strefy zawału może potrwać długo - stwierdza dyrektor Schinohl.

Szef rybnickiego OUG potwierdził (opierając się na relacji ratownika, który miał kontakt z górnikiem), że mężczyzna nie daje oznak życia. Nie oznacza to jednak, że nie żyje. Stwierdzenie zgonu będzie należało do lekarza, a ten będzie mógł do niego dotrzeć dopiero wtedy gdy pierwsi bezpiecznie zrobią to ratownicy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Według doniesień IAR, górnik nie żyje. [*]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.