Facebook Google+ Twitter

Ryga: miał być ogród zimowy na dachu supermarketu, jest tragedia. Bilans ofiar nadal nie jest zamknięty

W wyniku zawalenia się dachu supermarketu w Rydze zginęło już 48 osób. To dane z godziny 20, ale liczba ofiar nie jest ostateczna, mówią ratownicy, bo pod gruzami nadal prawdopodobnie znajdują się ludzie.

 / Fot. PAP/EPAJak podaje BBC policja rozpoczęła już śledztwo, mimo że akcja ratownicza trwa. Wśród 48 ofiar zawalenia się dachu supermarketu Maxima w Rydze, było trzech strażaków, którzy pojawili się w budynku po pierwszym doniesieniu o katastrofie. W dalszym ciągu nie wiadomo, ile osób znajduje się jeszcze pod gruzami.

Obiekt został udostępniony do eksploatacji w 2011 roku, ale na dachu marketu prowadzone były obecnie prace przy budowie ogrodu zimowego. Na powierzchni ok. 500 metrów kwadratowych miał powstać ogród. Jak twierdzą świadkowie, przez ostatnie tygodnie zwożono piasek i torf, które nasączone padającym przez cały czwartek deszczem obciążyły nadmiernie pozbawioną odwodnienia powierzchnię dachu. Po po pierwszych doniesieniach o tragedii, doszło do kolejnego zawału.

Wśród ofiar śmiertelnych jest trzech strażaków, a służby ratunkowe uprzedzają, że pod gruzami może się znajdować nawet 70 osób. Jak poinformował Marek Głuszko z polskiej ambasady w Rydze, nie ma informacji o polskich ofiarach katastrofy.

"Teren jest ogromny, podnoszenie fragmentów konstrukcji postępuje powoli i ostrożnie, żeby nie spowodować dalszych obsunięć" - cytuje rp.pl rzeczniczkę służb ratowniczych Viktoriję Sembele. Służby ratownicze apelują o krew dla rannych.

Na miejscu katastrofy pojawił się Valdis Dombrovskis, był prezydent Łotwy. Jak podaje BBC to największa katastrofa budowlana od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku.

Supermarket Maxima otrzymał 2011 roku nagrodę za najlepszy przykład architektury krajowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.