Facebook Google+ Twitter

Rykowiska jeleni w Tatrach

Setki turystów przemierza szlaki w Tatrach. Często nadal słysząc jakiś ryk w lesie, myślą o najgorszym. Relacja z Doliny Kondratowej.

Jeleń-byk podczas rykowiska w Tatrach / Fot. Robert UrbańskiWyśmienita pogoda, dobry humor to powód, aby wyruszyć na wycieczkę do jakiejś tatrzańskiej dolinki. Dodatkowa atrakcja to rykowiska jeleni, podczas których ludzie przypisują odgłosy byków biednym, niewinnym niedźwiedziom. Ryk byka potrafi ugiąć nogi w kolanach, jednak najgorsze jest coś innego.

Dwa dni spędziłem w Dolinie Kondratowej powyżej Kalatówek. To co widziałem i co ludzie mówią zadziwia nadal. Z racji tego, że ubrany byłem w maskujące barwy (strój moro) i wyposażony w potężne obiektywy do zdjęć z rykowiska, ludzie często pytali co to tak głośno ryczy. Prawie wszyscy nadal przypisują te odgłosy niedźwiedziom i nawet po wytłumaczeniu nie dowierzają, że to jeleń. Jedna z pań powiedziała, że ona mężczyznom nie wierzy i nadal twierdzi, że to niedźwiedź. I tak może zostać.

Niestety byłem świadkiem gorszej sceny. Po przeciwległej stronie Kondratowej leży szlak na Giewont. Stoję i obserwuję stoki, wypatrując poroży w malinach lub na halach. Słyszę ryk w tamtej okolicy i patrzę na reakcje ludzi na szlaku. Jakieś 4-5 osób nagle zawróciło i szybkim krokiem zmierzają w kierunku skąd wyruszyli. Po drodze widzę, że coś mówią do następnych osób i te podobnie zawracają. Już wiem. Sami się wystraszyli i teraz przekazują nieprawdziwe lecz straszne wieści innym.

Śmigłowiec podczas akcji w Dolinie Kondratowej / Fot. Robert UrbańskiNajgorsze jest to, że ludzie podczas takich ucieczek nie myślą i nie uważają. Jakieś kilkanaście minut później śmigłowiec TOPR-u zabrał jednego z turystów z pobliskiego miejsca. Być może uraz czy inna słabość była wynikiem poprzedniej reakcji.

Tego już nie wiem. Wiem jedno, że jak gdzieś się udaję, warto dowiedzieć się kilku rzeczy przydatnych na ten czas. Tym bardziej, że o rykowiskach i zachowaniach TPN i media mówią dużo.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (1):

Sortuj komentarze:

lola rosowska
  • lola rosowska
  • 17.05.2011 15:22

juhu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.