Facebook Google+ Twitter

Rynek OFE w 2010 roku - analiza sytuacji i prognozy na przyszłość

Pierwszego kwietnia Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła raport "Rynek otwartych funduszy emerytalnych 2010". W natłoku wrażeń i przepychanek pomiędzy politykami i ekonomistami, pozostał on niezauważony. Raport ten stanowi jednak najważniejszą informację płynącą z organu nadzoru nad OFE oraz esencję informacji o II filarze systemu emerytalnego.

Portfel - zdjęcie ilustracyjne / Fot. Michał Zacharzewski, royalty free, http://www.sxc.hu/photo/1319856Rok 2010 w polskiej gospodarce to przede wszystkim wzrost bezrobocia o 0,4 pkt. procentowego, wzrost wartości najszerszego indeksu giełdy w Warszawie o 16,48 proc. i inflacja na poziomie 3,1 proc. rok do roku. Wydawać by się mogło, że pomimo negatywnych nastrojów gospodarka nie doznała zapaści. Oczywiście, jest to stwierdzenie oparte na podstawie wybiórczych danych. Jaki był zatem rok 2010 dla otwartych funduszy emerytalnych?

Czytaj też: OFE. Wszystkie fundusze miały stopy zwrotu wyższe od wymaganego minimum

Najważniejszą informacją dla blisko 15 mln członków OFE jest informacja o średniej zmianie wartości jednostki rozrachunkowej, który w ubiegłym roku wyniósł 11 proc. Można powiedzieć, że jest nieźle, dla porównania średnia wartość zmiany jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zrównoważonych wynosiła około 7,5 proc. Wśród najlepiej zarabiających funduszy znalazły się fundusze: ING (11,9 proc. wzrostu wartości jednostek uczestnictwa), Nordea (11,5 proc.), PZU i Aviva (11,3 proc.).

Czytaj też: Jaki OFE wybrać?

Najsłabszymi OFE były Polsat i Generali (9,3 proc.). Dość dużym zaskoczeniem jest wynik Generali, który do tej pory uznawany był za jeden z najlepszych funduszy. Pomimo słabych wyników rocznych, fundusze, które uzyskały najlepsze wyniki licząc od początku swej działalności to Polsat (232,2 proc.), ING (228,6 proc.) i Generali (218,6 proc.). Jak widać, wskaźników na podstawie których można ocenić OFE jest wiele i pozytywne przedstawienie wyników któregokolwiek z funduszy pozostaje kwestią doboru wskaźnika.

W roku 2010 największa kwota składek spłynęła do ING OFE (5 836 mln zł), Aviva (5 192 mln zł), oraz PZU (3 076 mln zł). Największy wzrost wartości składek był udziałem AXA OFE (26 proc. do poziomu 1 375 mln zł). Wynika to przede wszystkim z najbardziej zmasowanej akcji akwizycyjnej AXA OFE. W perspektywie wartości aktywów netto funduszu największymi funduszami są ING (53 202 mln zł), Aviva (52 889 mln zł), PZU (30 660 mln zł). Po kilku latach na pozycji lidera wśród największych funduszy doszło do zmiany - ING zdetronizowało Avivę.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.