Facebook Google+ Twitter

Rynek pracy nie chce młodych? 30 proc. bezrobotnych nie ma doświadczenia

"W marcu 2011 r. aż 30 proc. zarejestrowanych bezrobotnych stanowili ludzie bez żadnego doświadczenia zawodowego. Młodzi Polacy prosto ze szkół trafiają więc na bruk." – pisze Rafał A. Ziemkiewicz.

Fundacja Republikańska, zajmująca się monitorowaniem działań władzy publicznej i przygotowywaniem propozycji zmian instytucjonalnych, bije na alarm. Według przeprowadzonych przez nią badań, Polska zdecydowanie prowadzi w niechlubnym rankingu państw z największą liczbą zawodów z ograniczonym dostępem. Jest ich w naszym kraju aż 380. Stan ten jest wskazywany jako jedna z głównych przyczyn ciągłego wzrostu bezrobocia wśród młodych i dobrze wykształconych ludzi.

Problem ten stał się tematem tygodnia w nowym, 33. numerze tygodnika „Uważam Rze”. Bezrobocie wśród ludzi poniżej 24. roku życia jest niewątpliwie jedną z największych bolączek naszego państwa, generującą wiele innych; takich jak emigracja zarobkowa na szeroką skalę, niż demograficzny czy niski poziom konkurencyjności polskiej gospodarki.

Tematem tym zajął się między innymi Rafał A. Ziemkiewicz w artykule „To nie jest kraj dla młodych ludzi”. Poszukując źródła tego problemu, porusza jedną z kwestii, która, patrząc na polskie media, stała się tabu – okupowanie najbardziej popłatnych zawodów przez klany rodzinne, blokujące dostęp do nich młodym, energicznym i wykształconym ludziom. Pisze on: "Młody człowiek (…) skazany jest na długotrwałe terminowanie w roli „kota”, który w praktyce nie ma żadnych praw, dostaje najniższe wynagrodzenie i którym „patron” zwyczajnie się wysługuje. Jeśli nie chce się na to godzić, ma wybór: szukanie sobie zajęcia poza wyuczoną specjalizacją, bezrobocie albo emigrację."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

LINKe
  • LINKe
  • 21.09.2011 20:57

To jest wyborcze bicie piany, niech pan Ziemkiewicz zrobi analizę dlaczego tak jest ? Istotne , jaką uczelnię skończyli i jaki kierunek. Teraz na wieczorowych , prywatnych studiach kończy się szkoły po których nie ma pracy. Rynek wysycony jest socjologami , psychologami , nauczanie początkowe , zarządzanie i marketing ,ekonomia ,politologia. Ci , którzy skończyli uniwersytety ,akademie mają krótszą drogę do pracy, no i biegła znajomość języka obcego obowiązkowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
qwertz
  • qwertz
  • 21.09.2011 18:40

Ziemkiewicz najpierw niech wyjaśni dlaczego pomimo braku roli jest zarejestrowany jako rolnik i składki opłaca w KRUS.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Magda
  • Magda
  • 21.09.2011 18:29

Panie Bartoszu Wierucki jestes w błędzie .
Tak jest równiez jak pisze pani Iwona werymczuk w Holandii , Niemczech Belgii. szwecji,,,!To są normalne kraje i tam db sie o swoich obywateli .Najwiecej mogę powiedziec o Holandii bo tam bezrobotnych nie ma !!!Biura pracy same dla nich szukaja pracy i to jest kraj nie socjalisyczny !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bartosz Wierucki
  • Bartosz Wierucki
  • 21.09.2011 18:20

Jeśli chodzi o klany, częściowo można się zgodzić. Pytanie tylko, jakie szkoły ci młodzi ludzie kończą i co umieją, a ponadto czy w Anglii, która rzekomo oferuje lepsze mozliwości, pracują w wyuczonym zawodzie. Bez odpowiedzi na te pytania, to po prostu bicie piany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wyborca
  • wyborca
  • 21.09.2011 18:02

Równiez nie chcą zatrudniac osób po 55 latach .
Za przyzwoleniem tego rządu PO-PSL ale rowniez poprzednich - są preferowani ;emeryci i,,,!!!!renciści , bo za nich sie nie płaci na ubezpieczenia spoleczne i podatkow!
DLA KOGO JEST TA rZECZPOSPOLITA POLSKA ?TO NIE JEST PYTANIE RETORYCZNE !
DLATEGO JUŻ 9 PAŹDZIERNIKA POWINNIŚMY ICH WYRZUCIĆ Z SEJMU , SENATU .
TAK SOBIE ZORGANIZOWALI ORDYNACJE WYBORCZA BY TRWAC DALEJ W TYM UKLADZIE -ZDRADY POLAKOW PRZY OKAGŁYM STOLE .Powinniśmy spróbować to zmienić i niech nowi ludzie , nowe partie polityczne to zmieną w nowym juz parlamencie i senacie .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.