Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1546 miejsce

Rynek pracy w Austrii – pracy dużo, chętnych mało?

Austriacki rynek pracy to rynek stosunkowo mały, ale ma on do zaoferowanie wiele atrakcyjnych ofert zatrudnienia dla obcokrajowców. Problem stanowić może jednak brak chętnych do podjęcia tegoż zatrudnienia.

Od momentu otwarcia austriackiego rynku pracy w maju 2011 roku, kraj stanął otworem dla mieszkańców UE. Zatrudnienia w Austrii mogą szukać wszyscy, zwłaszcza specjaliści w danych dziedzinach, a co najważniejsze – zatrudnienia dobrze płatnego. Dodatkowo Austria, odnotowuje jedną z najniższych w Europie (6,6) stopę bezrobocia, co tym bardziej może okazać się atrakcyjne dla migrantów (źródło Eurostat). Austriaccy pracodawcy oferuję posady głównie w branży budowlanej oraz przemysłowej, ale nie tylko. Analizując poszczególne oferty pracy świadczone przez agencje rekrutacyjne, jak chociażby te oferowane przez jedną z krakowskich firm „Zeitmann”, wnioskujemy, że zatrudnienie w Austrii można znaleźć m.in. jako ślusarz, malarz, operator CNN, monter okien, stolarz, dekarz czy hydraulik. Oprócz branży budowlanej
i przemysłowej, pracę oferują też inne branże - głównie turystyczna, gastronomiczna czy zdrowotna. Nowe stanowiska pracy pojawiają się na rynku austriackim stale i rosną jak grzyby po deszczu. Mimo dość ciekawych ofert zatrudnienia, nasi rodacy nie lgną (jak można byłoby się spodziewać) do szukania pracy w tymże kraju. Dlaczego ?Stopa bezrobocia w Europie – lipiec 2014. Źródło Eurostat. / Fot. Eurostat

Rynek austriacki NIE dla Polaków?


Jak podaje austriacki instytut zajmujący się badaniami nad gospodarką (Österreichisches Institut für Wirtschaftsforschung/WIFO) w pierwszej połowie 2011 roku w Austrii zatrudnionych było niecałe 23 tys. Polaków. Liczba rodaków wyjeżdżających do pracy w Austrii jest jeszcze bardzo mała, porównując ją chociażby do rynku niemieckiego. Głównie wiąże się to z faktem, że rynek austriacki jest po prostu mniejszy w stosunku do innych w Europie. Ale nie tylko dlatego... Przyczyn zaistniałej sytuacji można wskazać kilka. Przede wszystkim jest to odległość. Mimo, że Austria nie jest stosunkowo daleko położona to jednak w momencie wyboru kierunku pomiędzy pracą w Austrii czy Niemczech, nasi rodacy wybierają to drugie:

-Niemcy nie wiedzieć dlaczego są „bliżej” Polski niż Austria. Podróż do pracy do Austrii często jest, jak wyprawa w nieznane. Mało w Polsce mówi się o Austrii, więcej o Niemczech, może dlatego – stwierdza Beata Grząśko z krakowskiej firmy rekrutacyjnej „Zeitmann”.

Warto też zwrócić uwagę na to, że w Austrii pracuje dużo obcokrajowców, a co za tym idzie konkurencyjność pracowników, którzy mają bliżej do pracy jest duża:

-Bardzo często osoby z miejscowości przygranicznych mieszkają w swoim kraju
i codziennie dojeżdżają do pracy do Austrii. Taka sytuacja często występuje np. z pracownikami mieszkającymi w Bratysławie, a pracującymi w Wiedniu. Jest to tylko około 60 km w jedną stronę”
- dodaje Michał Żeńczuk Recruting Manager z „Zeitmanna”.

Dodatkową przeszkodą mogą okazać się dość wysokie wymagania językowe pracodawców
z Austrii:

-Z naszego doświadczenia wynika, że wymagania austriackie są trochę większe od wymagań pracodawców w Niemczech. Może to być związane z tym, że często pracownicy nie pracują w dużych miastach tylko w małych miejscowościach i na wsiach. Tam bardzo często ludzie mówią gwarą, która bez dobrej znajomości języka jest ciężka do zrozumienia – dodaje Pan Michał.

Co jeszcze? Być może powodem dla którego praca w Austrii nie przyciąga zbyt dużej rzeszy naszych rodaków jest po prostu ich mentalność, w zakorzenieniu której leży chęć migrowania do Niemiec - jako kraju bardziej sprawdzonego w kwestiach pracy i zatrudnienia?

Profity dla pracowników


Nie ulega wątpliwości, że zatrudnienie w Austrii może wiązać się z wieloma bonusami dla pracowników. Jednym z nich jest na pewno płaca. Wynagrodzenie dla obcokrajowców może okazać się bardzo atrakcyjne, z tego względu, że w Austrii zapłacić nam mogą o jakieś 300 – 500 euro więcej niż w Niemczech. Dodatkowo legalnie zatrudniony tam pracownik może otrzymać też 13. pensję tzw. dopłatę urlopowa i 14. która jest dodatkiem świątecznym z okazji Świąt Bożego Narodzenie. Zatrudnieni w Austrii pracownicy z Polski mogą ubiegać się też podobnie jak i w innych krajach, o świadczenia rodzinne, głównie zasiłek rodzinny. W Austrii wynosi on 105, 4 euro, 125,5 euro i 165,9 euro (w zależności od wieku dziecka). Inną kwestię stanowi z kolei dość bogata oferta ubezpieczeń oferowana przez austriackich pracodawców – to wszelkiego rodzaju ubezpieczenia zdrowotne, wypadkowe czy nawet ubezpieczenia od bezrobocia dla współmałżonków. Są one uzależnione m.in. od wysokości pensji czy miejsca zatrudnienia pracownika - warto o nich wiedzieć, by w razie potrzeby ubiegać się o ich otrzymanie.

Źródła:
http://finanse.wp.pl/kat,18453,title,Chcesz-50-zlotych-za-godzine-pracy-Jedz-do-Austrii,wid,14712581,wiadomosc.html
http://www.pracaizycie.pl/artykuly/praca-za-granica/bitwa-o-wieden/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.