Facebook Google+ Twitter

Rynek Private Equity wczoraj i dziś

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-11 14:16

Raport przygotowany przez Grant Thornton na lata 2013/2014 wykazuje, że przyszłość private equity wygląda nader optymistycznie.

Z pewnością nadchodzący okres będzie tym, w którym aktywność rynku zwiększy się, w szczególności w kierunku zbierania środków finansowych oraz w poszukiwaniu interesujących inwestycji w Polsce – twierdzi Jacek Kajko, Partner Zarządzający WSI Capital.

Na obecny kształt rynku private equity wpływ miały w szczególności przeobrażenia, jakie zachodziły w latach 70. XX wieku. W tym właśnie okresie zaczęły powstawać pierwsze firmy zajmujące się zarządzaniem środkami o przeznaczeniu inwestycyjnym najpierw w Stanach Zjednoczonych, a później również w Wielkiej Brytanii i Holandii. Do rozwoju rynku w Europie Zachodniej doprowadziły przede wszystkim zmiany w systemie podatkowym oraz ułatwienie przeprowadzenia wszelkich transakcji. Ogromne znaczenie miała również dostępność kapitału, a także wzrost gospodarczy. Należy podkreślić, że początkowo dominowały inwestycje venture capital, czyli w niewielkie, ale dynamiczne rozwijające się spółki. Dopiero później powstały specjalistyczne firmy z dużymi kapitałami, na które składały się fundusze różnych inwestorów, w największym stopniu pochodzące od instytucji finansowych.

Jako początek rozwoju rynku private equity w naszym kraju uznaje się lata 90. W powstaniu tego sektora duże znaczenie miały Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz International Finance Corporation, które stały się głównymi inwestorami w fundusze aktywne w Polsce, a także Towarzystwa Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i Duńskiego Funduszu dla Europy Centralnej. Wzrost dynamiki sektora private equity wiąże się zwłaszcza z wejściem Polski do Unii Europejskiej, dzięki któremu proces inwestowania w nasz rynek został usprawniony. W wyniku tego w Polsce wyróżniamy bardzo wielu inwestorów zagranicznych, mniej natomiast krajowych.

Dziś najlepsze miejsca do inwestowania to Polska oraz państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Świadczą o tym wysokie lokaty w przeprowadzanych co roku rankingach banku Światowego „Doing Business”. Dlaczego te, a nie inne kraje? To właśnie one jawią się jako tereny o ogromnym potencjale inwestycyjnym, co wynika z ich mniejszego zadłużenia i prognozowanego wzrostu PKB – mówi Jacek Kajko z WSI.
( )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.