Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9468 miejsce

Rysa na pamięci. Niezakończona historia władzy ludowej

Jest w Rutce-Tartak pomnik, niemy dowód pamięci o tragicznym wydarzeniu sprzed lat. Prosta, szaro-czarna, nadgryziona zębem czasu płyta z bijącym w niebo krzyżem zawiera listę 31 ofiar nazistowskiego mordu z 7 lipca 1944 roku.

Zbiorowa mogiła na cmentarzu parafialnym w Rutce-Tartak / Fot. Krzysztof MasłowskiTrzydzieści jeden nazwisk, imiona... Czasem w pełnym brzmieniu, czasem z braku miejsca w postaci kilkuliterowych skrótów: Ant., Hel., Bron., Miecz... Kilkakrotnie powtarzające się nazwiska Oszmiańskich, Paciorkowskich, Olszewskich, Dźwilewskich, Jabłońskich i Kalinowskich świadczą o zagładzie niemal całych rodzin. Tragizmu temu miejscu dodają umieszczone tuż za imionami czarne cyfry oznaczające wiek ofiar: 2, 3, 6, 8, 11, 15, 16, 17, 18, 20, 23, 25, 27, 28 i tak aż do 57.

Jednak ja za każdym razem, kiedy odwiedzam to miejsce, zwracam uwagę na prawą kolumnę i wiersz drugi od góry: Olszewski Jan - 2 miesiące! Jaś, dwumiesięczne niemowlę rozstrzelane podczas wielkiej, światowej wojny tylko za to, że w akcie urodzenia ksiądz wpisał mu narodowość polską?!

Jest w Rutce-Tartak Miejsce Pamięci Narodowej. Wyróżnia się wielkością wśród innych mogił parafialnego cmentarza. Z ulicy niezauważalne, bo tabliczkę z symbolem charakterystycznym dla takich miejsc upływający czas mocno nadwerężył. Pozostały dwa przeżarte rdzą miecze i znicz pozbawiony płomienia. Choć przyjezdnym dostrzec je niełatwo, miejsce to głęboko zakorzeniło się w pamięci mieszkańców gminy. Bardzo często widzę tu palące się znicze, bukiety żywych kwiatów lub powtykane w ziemię długowieczne kwiatki z plastyku. Przed dniem Wszystkich Świętych oraz rocznicą 11 listopada mieszkańcy gminy oraz młodzież miejscowego gimnazjum porządkują to miejsce. Kiedy zaś święta te nadejdą, pomnik staje się miejscem wspomnień, zadumy, modlitwy. Dziesiątki zniczy rozświetlają tablicę wielobarwnym blaskiem, a szara, jesienna ziemia usłana zostaje wieńcami i bukietami kwiatów. Scenerię tę od kilku lat uzupełniają sylwetki młodych dziewcząt i chłopców w zielonych mundurach – to harcerze z 12 DSH Solaris zaciągają warty, aby oddać cześć niewinnym ofiarom egzekucji sprzed lat.

Kontrowersyjna inskrypcja. / Fot. Krzysztof MasłowskiPomagamy opiekować się tym miejscem, porządkujemy je, zaciągamy harcerskie warty honorowe, bo jest to miejsce ważne. Istotne nie tylko w sferze dokumentacji historycznych wydarzeń, lecz również, a może przede wszystkim w warstwie wychowawczej. Znajomość historii swojej małej Ojczyzny, poznawanie jej tradycji, utożsamianie się ze środowiskiem oraz służba lokalnej społeczności to jedne z wielu aspektów wychowawczych, które obcowanie z Miejscem Pamięci Narodowej oraz możliwość niczym niezakłóconego krzewienia wiedzy o jego historii i symbolice potrafi zdecydowanie wzmocnić i uzasadnić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Wciąż bez skutku czekamy na zmianę wstydliwego napisu na mogile zbiorowej ofiar faszyzmu w Rutce-Tartak. W całej Polsce na cmentarzach i pomnikach usuwa się inskrypcje propagujące najczarniejszy okres w powojennej Polsce, czas bratobójczych walk, mordów i tortur dokonywanych na Polakach przez SB i NKWD – okres tzw. władzy ludowej. U nas jak dotychczas nic się nie zmieniło. Od czasu, gdy otrzymaliśmy od wójta pismo w tej sprawie minął już rok i siedem miesięcy a napis jak był tak jest. Jako harcerze, po uzgodnieniu z administratorem cmentarza, postanowiliśmy wziąć sprawę w swoje ręce i ukryć ten napis. Już ponad rok przesłaniamy go biało-czerwoną szarfą by było godnie i patriotycznie. By pomnik pomordowanych przez faszystów rodaków w żaden sposób nie gloryfikował „władzy ludowej” stając się przyczynkiem do fałszowania najnowszej historii naszego narodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A więc jednak. Warto walczyć o słuszną sprawę. Przy konsekwentnym trwaniu przy swoim da się pokonać opór mentalny, zaniechania czy bezradność.
Po ponad dwóch latach otrzymałem do wiadomości pismo od wójta gminy, że tabliczki zostały wymienione na nowe a i napis będzie zupełnie inny po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Trwało to jednak długo. Zbyt długo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś drgnęło po latach. Nowa, mała tabliczka z symbolem miejsca pamięci narodowej zastąpiła starą i zardzewiałą. Nie mój artykuł to sprawił, nie interwencja księdza w gminie. Dopiero, gdy o opinię w sprawie zapytałem jedną z posłanek i przedstawicieli urzędu wojewódzkiego stał się cud. Może prócz zmienionej tabliczki obejmie on też inskrypcję na pomniku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minęła bez echa kolejna rocznica tamtych wydarzeń. Mimo prób nagłośnienia sytuacji, zupełnie nic się nie zmienia. W dwa lata od podjęcia tematu sytuacja wygląda tak http://youtu.be/r9gkZga9BTg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny dzień Wszystkich Świętych a po nim Dzień Zaduszny. Po roku znów odwiedzam cmentarz w Rutce-Tartak. Na mogile ofiar faszyzmu wciąż ta sama odwołująca się do komunistycznego okresu tzw. władzy ludowej inskrypcja. Żal i wstyd ogarniają człowieka, gdy patrzy na to co pozostało po tablicy upamiętniającej Miejsce Pamięci Narodowej. Samorządność? O tempora o mores!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Joanna S.
  • Joanna S.
  • 14.09.2011 14:37

"Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium".
Józef Piłsudski

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Kowalski
  • Jacek Kowalski
  • 14.09.2011 14:32

"A kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie."
George Santayana

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minął rok od napisania tego materiału. Zmiany w parafii, wybory samorządowe i co? I nic...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na razie nic się nie zmienia. Może, kiedy śniegi stopnieją po raz kolejny, ktoś pomyśli o zmianach? Może przed lipcową rocznicą tamtej tragedii ktoś zauważy ten problem i doprowadzi do jego rozwiązania. Współpraca władz gminy i parafii mogłaby dać najlepszy efekt. Chyba, że to nie jest żaden problem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na razie nic się nie zmienia. Może, kiedy sniegi stopnieją po raz kolejny, ktoś pomyśli o zmianach? Może przed lipcową rocznicą tamtej ktoś zauważy ten problem i doprowadzi do jego rozwiązania. Współpraca władz gminy i parafii mogłaby dać najlepszy efekt. Chyba, że to nie jest żaden problem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.