Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22770 miejsce

Rysie powrócą na Pomorze Zachodnie? Pomóż zbudować zagrodę dla tych zwierząt

W czerwcu w Jabłonowie koło Mirosławca ma zostać utworzona pierwsza w województwie zachodniopomorskim Zagroda Rysiowa. Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel w serwisie PolakPotrafi.

 / Fot. By Martin Mecnarowski (http://www.photomecan.eu/) (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/Na początek w zagrodzie ma pojawić się 5 rysi. Zostałyby przywiezione z wrocławskiego zoo. Na pomysł sprowadzenia ich wpadli członkowie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego.

To oni przed rokiem uruchomili w Jabłonowie koło Mirosławca Dziką Zagrodę, w której żyją żubry. - Do tej pory zajmowaliśmy się ochroną ptaków i żubrów - mówi Mariusz Boćkowski z ZTP. - Dzięki nam populacja wolnożyjących żubrów w regionie wzrosła z 20 do 160. Pomyśleliśmy więc, że dobrze byłoby podobnie zadziałać w przypadku rysi.

Rysie zniknęły z terenów Pomorza Zachodniego w XVIII wieku. W Polsce na wolności żyje zaledwie około 200 osobników. Nic więc dziwnego, że to gatunek ściśle chroniony. W naszym kraju rysie występują głównie w Puszczy Białowieskiej, Augustowskiej, Knyszyńskiej oraz we wschodnich i zachodnich Karpatach. - Pomorze Zachodnie to dla rysi idealny teren do zamieszkania - mówi pan Mariusz. - Z powodzeniem mogłyby tu żyć na wolności, trzeba je tylko przywrócić na te tereny.
Najpierw chcielibyśmy się nimi opiekować w Zagrodzie Rysiowej, a później, za kilkanaście lat, stałyby się rysiami wolnożyjącymi. Do tego czasu chcielibyśmy prowadzić szeroką akcję edukacyjną na temat rysi. Rysie zamieszkałyby w zagrodzie tuż obok zagrody żubrów. Mieszkańcy i turyści mogliby je odwiedzać i oglądać pod okiem przewodnika.

Czytaj także: Naukowcy stworzyli tkanki będące hybrydą żywych komórek i elektroniki


Aby rysie mogły zamieszkać w Jabłonowie konieczne są jednak fundusze - niespełna 17 tysięcy złotych. Pieniądze są już zbierane za pomocą portalu PolakPotrafi.pl. Swoją cegiełkę dorzucić może każdy. Pomysłodawcy na zebranie potrzebnej kwoty mają blisko miesiąc.Źródło: AIP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.