Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3686 miejsce

Rysiek Riedel o powstaniach śląskich

"Czerwony jak cegła", "Wehikuł czasu", "Jesiony" - wiadomo, że to utwory grupy Dżem. Ale gdyby poszperać w jej dorobku, okazuje się, że karierę rozpoczęła śpiewając o... powstaniach śląskich!

 / Fot. PAPPoczątek lat 80. Wprawdzie grupa Dżem była już uformowana i koncertowała, nie była jednak znana szerszej publiczności. Poznała ją wtedy Katarzyna Gärtner*, słynna kompozytorka (m.in. "Małgośki" Maryli Rodowicz). Zafascynowała się głosem wokalisty. Ich znajomość zaowocowała współpracą przy śpiewogrze artystki pt. "Pozłacany warkocz". Gärtner zaproponowała Riedlowi wykonanie w niej kilku piosenek. Specjalnie udała się do domu Riedlów na kolację, by namówić ojca Ryśka do występu syna. Przedstawienie odegrano w 1981 r. na deskach Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Dla Gärtner było to nowe przedsięwzięcie, a dla "Dżemu" pierwszy w historii występ przed kamerami.

Dlaczego akurat Riedel? Odpowiedź na to pytanie uzyskać można w książce "Rysiek" Jana Skaradzińskiego. Cytuje on słowa Katarzyny Gärtner: "Szukałam kogoś, kto połączy hasła "Śląsk", "rock'n'roll" i "dynamit". A szukałam nie w telewizorze, tylko po Jarocinach, po piwnicach. Dżem znalazłam właśnie w jakiejś piwnicy, gdzie po ścianach ciekła woda. Jak oni zagrali, a Richard wydarł gębę - odpadłam. To było objawienie".

Dwa razy o powstaniach


W Zabrzu Dżem wykonał dwa utwory o powstaniach śląskich. Jednym z nich jest "Puść mnie matko do powstania", której fragment tekstu poniżej.

"(...) Puść mnie matko, zanim ruszy pułk w dalekie strony
Do "Bytomskich Strzelców" muszę
Do "Bytomskich Strzelców" muszę, bo to pułk wsławiony
Wolne miejsce jest w szeregu, muszę zająć je
Nim się dowie ktoś z kolegów, nim się dowie ktoś z kolegów
I wyprzedzi mnie (...)"


Kazimierz Kutz, śląski reżyser, tak powiedział o jego wyczynach: "Rysiek Riedel udowodnił, że ze śląskiej piosenki można zrobić bluesa". Druga, rozsławiona dzięki spektaklowi piosenka to "Opowiedzcie wiatry". - Wstało słońce jasne ponad hałdy ciemne, gdy Ślązacy do powstania szli. Nikt nie zjechał na dół, zgasł hutniczy płomień. Do powstania każdy szedł tak jak stał - śpiewa Riedel. Zachowało się nawet autentyczne nagranie z przedstawienia...Obydwa utwory ukazały się na płycie "Pozłacany warkocz" nagranej w studiu Radia Katowice, jednak już nie w wykonaniu Riedla, a innego utalentowanego Ślązaka, Mirosława Breguły
z "Universe".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie usuwałem, nie wiem, dlaczego masz takie podejrzenia Adamie:) Dziękuję serdecznie za komentarze i zachęcam do głosowania na mnie - link :) Kajetan Balcer

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od pięknych rzeczy zaczynał to i do pięknych rzeczy doszedł.

PS Czyżby ktoś usunął mój komentarz stąd? Jestem prawie pewien, że już tutaj komentowałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawostka,nie wiedziałam o tym..;)dobre dobre

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.