Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29887 miejsce

Rysunkowe rekordy prasowe

W "Dzienniku Bałtyckim" po raz 2,5-tysięczny ukazała się rubryka z rysunkami Zbigniewa Jujki. Ale do pobicia rekordu Zbigniewa Lengrena, który rysował do "Przekroju" profesora Filutka przez 55 lat, trochę jeszcze brakuje.

Zbigniew Jujka / Fot. Szczepan SadurskiZbigniew Jujka rysuje do "Dziennika Bałtyckiego" od czerwca 1963 r. Nieprzerwanie od 47 lat, nie licząc kilkumiesięcznej przerwy spowodowanej stanem wojennym. W redakcji polecił go Jacek Fedorowicz, który właśnie przenosił się do Warszawy. Najpierw, od czerwca 1963, Jujka tworzył rysunkową rubryczkę "Odpowiadamy", która wkrótce zmieniła formułę oraz nazwę, na "Dzienniczek". Właśnie ukazała się ona po raz 2,5 tysięczny. Przez minionych 47 lat Jujka na potrzeby tej rubryki stworzył ok. 14,5 tysiąca rysunków. Ale nie jest jeszcze rysunkowym rekordzistą.

Drugie miejsce na tej nieoficjalnej liście zajmuje Gwidon Miklaszewski, który przez 51 lat co tydzień rysował dla "Dziennika Zachodniego". Współpracę rozpoczął w 1948 r., którą przerwała jego śmierć w 1999 roku. Mimo że Miklaszewski nie żyje od 11 lat, jego rysunki wciąż tam się ukazują.

Pierwszym na liście najdłużej współpracujących z prasą rysowników, jest Zbigniew Lengren. Jego słynne mini-komiksy z profesorem Filutkiem "Przekrój" drukował w latach 1948-2003, czyli przez 55 lat.

Trzy wymienione wyżej rekordy, najprawdopodobniej nigdy nie zostaną pobite. Polska prasa z roku na rok coraz mniej chętnie drukuje prace rysowników satyrycznych, więc przeciętny Polak jest w stanie wymienić co najwyżej kilka nazwisk rysujących satyryków prasowych. Tymczasem we Francji z rysowania dla prasy utrzymuje rodziny kilkudziesięciu rysowników satyrycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Drobne uzupełnienie - Zbigniew Jujka debiutował jako rysownik-satyryk w 1953 w "Gazecie Zielonogórskiej". Latem podziwiałam rysunki Autora w zielonogórskiej Palmiarni - link Pozdrawiam utalentowanych rysowników satyrycznych. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.