Facebook Google+ Twitter

Ryszard Kalisz: było widać, że Miller mi zazdrości

Radiowy "Kontrwywiad" RMF24 podejmował polityka, adwokata, byłego ministra, a onegdaj nawet szefa kancelarii prezydenta. Gościem Konrada Piaseckiego był Ryszard Kalisz. Cieszy go popularność celebryty i ostrzega przed psychuszką.

Radiowy "Kontrwywiad" RMF 24 indagował w tematach najróżniejszych samego Ryszarda Kalisza. Konrad Piasecki jako gospodarz umiejętnie sonduje adwokata, byłego szefa MSWiA i założyciela stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska.

Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska); zdjęcie zrobione podczas pierwszego dnia XXII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju; wikipedia; licencja: CC3.0 / Fot. Piotr DrabikObdarzony charyzmą i godną pozazdroszczenia swadą polityk zdaje się postrzegać prasę jako media niepodzielone żadną nadrzędną ideą czy nawet logotypem i nazwą własną. W każdym bądź razie, gość Konrada Piaseckiego odróżnia "Gazetę Wyborczą" od "Rzeczpospolitej", a te od innych nośników. Ostatecznie wstęp do rozmowy był przyczynkiem do zapytania o tak zwane tajne więzienia CIA w Polsce. Według Ryszarda Kalisza jest to "kwestia amerykańska dotycząca wewnętrznych spraw pomiędzy różnymi funkcjonariuszami CIA." Nie znaczy to jednak, iżby można było mówić o jakimś przyzwoleniu na tortury. Rozmówca "Kontrwywiadu" zdaje się nie mieć niczego do ukrycia i bardzo chętnie podzieliłby się wiedzą na dany temat, gdyby takową posiadał. Niestety, Kalisz wie bardzo mało, a zapytany, kiedy otrzymał pierwsze informacje o istnieniu tak zwanego tajnego więzienia CIA w Polsce, odpowiadał: "Ja się nigdy o tym nie dowiedziałem." Dziennikarz trochę nie dowierza swojemu rozmówcy i docieka, czy mógł o niczym nie wiedzieć, skoro był w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego lub wtedy kiedy pozostawał ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Ryszard Kalisz coś sobie przypomniał: "Okazało się wtedy, że loty były. (...) Były loty samolotów - nazwijmy to należących do prywatnych właścicieli." Zaznacza, że gdyby było coś do ukrycia, to prawdopodobnie doszliby do wspolnego porozumienia wszyscy zainteresowani, którzy pozostają podzieleni swoimi poglądami. Padają nazwiska Kwaśniewskiego, Millera, Siwca i inne.

Rozmowa z Ryszardem Kaliszem jest niebywale intrygująca. Znać w tym kunszt słownej ekwilibrystyki prawniczej, za czym wiele pozostaje pozorowaną kwestią otwartą lub znika w zawieszanym niedomówieniu.

Wykluczony w ubiegłym roku z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej postanowił wystartować z własnym stowarzyszeniem: "Ja tworzę nowe ugrupowanie. Ono istnieje od kwietnia ubiegłego roku, ma dziewięć miesięcy i na centrolewicy w Polsce jest przestrzeń" - niestety, Dom Wszystkich Polska napotyka trudności - "Zachowanie Millera uniemożliwia współpracę. Chociaż muszę powiedzieć, że wielu, wielu ludzi z SLD - nawet z samego kierownictwa - przychodzi do mnie, żeby współpracować i to co mówią, to już nie powtórzę." Inna sprawa, że założyciel DWP nie jest nowicjuszem w parlamentarnych rozgrywkach, co podkreśla w dyplomatycznym tonie: "Mam informację pełną o wewnętrznych, że tak powiem - sprawach SLD." Może to stanowić o możliwościach Kalisza w ubieganiu się o miejsce w europejskim parlamencie.

Kiedy zapytać Ryszarda Kalisza o relacje w jakich pozostaje z Januszem Palikotem, okazuje się: "On o mnie mówi takie rzeczy, że tylk mogę powiedzieć, że w jego ustach widać i oczach kłamstwo (...) On używa takiego pojęcia "celebryta" - mówi do mnie i o mnie." Stwierdza przy tym, że Palikot jest zazdrosny i natychmiast podaje przykład dodatkowy: "Wielokrotnie to było widać, że Miller mi zazdrości." Leszek Miller pozostaje ulubionym tematem Ryszarda Kalisza, który dowodzi swoich zalet poddając kontrprzykład: "Ja nie jestem Miller. Ja nie jestem taki emocjonalny, ja się nie denerwuję."

Konrad Piasecki zapytuje swojego rozmówcę o zbliżający się termin końca kary Mariusza Trynkiewicza. Zapytuje jako przeciwnika "ustawy, która ma go zatrzymać za kratami": Czy pan się ucieszy, jak pan Trynkiewicz wyjdzie z więzienia?" Odpowiedź Ryszarda Kalisza ma charakter pytania retorycznego: "Chyba pan żartuje." Polityk zwraca się do dziennikarza ad personam i oznajmia, że takie postawienie sprawy jest "manipulacją": "Trynkiewicz kiedyś zabił ludzi, a ustawa jest hańbiąca, bo pan w niesprzyjających okolicznościach - jak miliony ludzi w Polsce - może być zamknięty do psychuszki (...) Pan nie ma wyobraźni. Wystarczy, miesiąc pozbawienia wolności, dostanie pan depresji i do końca życia będzie pan w psychuszce. W końcu ma pan wyobraźnię, pan kształtuje opinię publiczną - brak wyobraźni u dziennikarza - co do wyobraźni legislacyjnej - jest najgorsze z możliwych." Minorowy nastrój rozjaśnia na zakończenie optymistyczny akcent znamionujący ukryty dowcip: "W więzieniu są sami niewinni oczywiście."

źródło: RMF24


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu!
Kalisz rzeczywiście sprawia wrażenie człowieka charyzmatycznego, lecz przy głębszej analizie dostrzeże Pan jego zbyt wybujałe ego. Jego wygląd wzbudza zaufanie, bo takiego „pluszowego niedźwiadka” chciałoby się przytulić, pogłaskać po tych workowatych policzkach przypominającym niektórych uszy Urbana. Tylko że od polityka wymaga się czegoś więcej, i polityka rozlicza się za to co zrobił a nie co mógł zrobić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kalisz,gdzieś wyczytałem" w tym wieku, -licho nie śpi i lepiej sprawdzić z kim śpi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kończ Waść i wstydu oszczędż tym, którzy traktowali Pana poważnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż - przy Millerze to istotnie jest charyzmatyczny i tak dalej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miller rzeczywiście ma mu czego zazdrościć. W wieku 56 lat zostać ojcem to wyczyn godny pozazdroszczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto silić się na eufemizmy. Bywa, że rekin wciągnie w proces, więzienie, psychuszka, znowu adwokat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Obdarzony charyzmą i godną pozazdroszczenia swadą polityk" - ten głupi prostak, oportunista i karierowicz?

Co za godne pożałowania czasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.