Facebook Google+ Twitter

Ryszard Krauze - najbardziej pożądana głowa w IV RP?

Ryszard Krauze zajmuje piąte miejsce na liście najbogatszych Polaków według Wprost. Jego majątek szacuje się na 4 500 mln złotych. Dziś prokurator krajowy wydał nakaz zatrzymania biznesmena. Kim jest najbardziej pożądana głowa w IV RP?

Urodził się w 1956 roku w Sopocie. Jest absolwentem II LO w Gdyni. Ukończył studia z dziedziny technologii budowy maszyn na Politechnice Gdańskiej.

Ryszard Krauze / Fot. Dziennik BałtyckiKrauze jest biznesmenem. Mieszka w Gdyni, na Kamiennej Górze. Ma dwoje dzieci, żonę. Pełni funkcję honorowego ambasadora Austrii. Słynie z wyczucia w interesach, błyskotliwości, poczucia humoru i enigmatyczności. Wiele swoich interesów załatwia podczas gry w tenisa ze swoimi kontrahentami. Pracuje głownie w Gdańsku i Warszawie, pomiędzy którymi przemieszcza się prywatnym odrzutowcem. Lubi wypoczywać na Florydzie.

Budowa imperium

Jego królestwo zaczęło powstawać około 1987 roku. W postanie firmy Prokom zainwestował wówczas 35 tysięcy dolarów, które zarobił w Niemczech. Wokół tej inicjatywy Krauze zbudował największa grupę informatyczną w Polsce. Zajmuje się ona głownie zinformatyzowaniem sektora publicznego.

Po koniec lat dziewięćdziesiątych podpisał kontrakt na informatyzowanie ZUS. Ponadto do jego klientów należą między innymi: Ministerstwo Finansów, MON, MEN, GUC, NIK, KRUS, KGHM, PKO BP, TP SA, PKP, Poczta Polska, RUCH SA, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dziś jego interesy są bardzo rozlegle. Jest rektorem jednej z prywatnych gdyńskich uczelni. W jego posiadaniu jest 11.3 procent akcji Prokom Software, 66 procent Prokom Investments. Jest także prawdopodobnie jedynym Polakiem posiadającym zagraniczne złoża ropy naftowej. Do najważniejszych inwestycji Prokom Investments należy Bioton, czyli producent ludzkiej insuliny, który na Giełdzie Papierów Wartościowych wart jest już 4 miliardy złotych. Kolejnym projektem spółki jest budowa gigantycznego kompleksu mieszkaniowego w ekskluzywnej części Warszawy – Miasteczko Wilanów. Wartość projektu szacowana jest na miliard euro. Ostatnio spółka wykupiła także akcje wyszukiwarki Hakia, czyli jednego z największych konkurentów Google.

W 2006 roku Krauze z Prokom Investments wspólnie z powiązaną z nim spółką paliwową Petrolinvest zainwestował w Kazachstanie
w złoża szacowane na 2 mld baryłek, co odpowiada polskiemu zapotrzebowaniu na 13 lat. Do najważniejszych celów spółki na 2007 rok zalicza się wypuszczenie na GPW dwóch kolejnych firm: Pol Aqua, która zajmuje się między innymi budową infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, drogowej oraz rurociągów, a także wyżej wymieniony Petrolinvest, która zajmuje się handlem gazem płynnym i ropą naftową.

Dzięki inicjatywie Krauzego, powołane przez niego do życia spółki są organizatorami prestiżowego turnieju tenisowego. Sponsorują także jeden z czołowych klubów koszykarskich w Polsce.

Dobry wujek i jego fundacja

W 2000 roku Ryszard Krauze objął mecenatem Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Rok później założył fundację swojego imienia. Sponsoruje za jej pośrednictwem działalność kulturalną, edukacyjną i charytatywną.

Pierwszymi zadaniami, jakich podjęła się fundacja, było utrzymanie dworku w Żelazowej Woli, gdzie urodził się Chopin oraz zakup dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina fortepianu z 1849 roku.
Wydano także 200 tysięcy złotych na odkupienie dwóch rękopisów: „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i „Starej baśni” Józefa Ignacego Kraszewskiego, które od 1951 roku znajdowały się w zbiorach barona Leopolda Kronenberga.

W 2001 roku Ryszard Krauze objął mecenatem Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, której założycielami są: Andrzej Wajda, Wojciech Marczewski i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Fundacja obejmuje patronatem również produkcje filmowe, które pełnią funkcje poznawcze, edukacyjne oraz uczące tolerancji, choćby wobec Żydów.
Fundacja Krauzego wspiera także powstające w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich tworzone przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Promuje także kulturę Polski za granicami kraju. Pierwszym osiągnięciem była organizacja wystawy polskiej sztuki medialnej w Brazylii.

Krauze jest również dobrodziejem zwolenników Jana Pawła II. To właśnie jego fundacja podarowała Archidiecezji Krakowskiej dom JP II w Wadowicach. To dzięki Krauzemu jest tam dziś muzeum, które odwiedzają tysiące ludzi.

Wróg IV RP

Ryszard Krauze znalazł się w centrum zainteresowania po odwołaniu Janusza Karczmarka. Zarówno były minister, jak i jego ojciec od lat znają biznesmena. Uwagę mediów zwróciły na jego rolę w „polskiej Watergate” dopiero informacje odnośnie działalności Karczmarka w prokuraturze w Gdyni. Pojawiły się spekulacje, jakoby były minister MSWiA miał umarzać śledztwa, które były związane z Centrum Haffnera, którego wiceprezesem jest ojciec Janusza, Kazimierz Kaczmarek. O działalności Krauzego, za którą można by przedstawić mu zarzuty, wciąż mówi się niewiele. Wszelkie spekulacje na temat jego nieczystych interesów zawsze szybko upadały z powodu braku dowodów.

Po doniesieniach, że Ryszard Krauze ma zostać aresztowany, kursy jego spółek na Giełdzie spadły. Choć wciąż opinia publiczna nie usłyszała, co rząd PiS ma na prezesa Prokomu, rozpoczęło się polowanie. Pod domem w Gdyni pojawili się funkcjonariusze ABW, zmącono spokój jego żony, wkroczono do mieszkania. Choć rzecznik Prokomu uważa, że Krauze przebywa na urlopie za granicą, nie mamy potwierdzonych wiadomości, czy ABW ustaliło jego miejsce pobytu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

gajowy, oni zbili fortuny na układach z rządzącymi i na kontaktach z słuzbami specjalnymi. Pewnie sami mają jakieś agenturalne zaszłości.
Ja nie żałuję ich po nazwisku, personalnie. Tylko wskazuję na absurdalność sytuacji. Bo Krauze kasę miał nie od wczoraj, tylko od dawien dawna i wtedy jakoś nikt się go nie czpeiał. Padały inne ofiary. Ten był, jak wskazała autorka, skarbonką, ale widać coś im się nie poskładało i dziś jest be.

W tym kraju nie ma wartośći constans. że dobro, że uczciwość, że zasady, że morlność.

może sobie być Rydzyk i mohery i zaraz cżłonek rządzącej koalicji Lepper gadający w gazecie o tym, że zdradza zonę z prostytutkami, ale żona mu wybaczyła.

nie chodzi mi o Krauzego czy innego Kulczyka, ale o to, że brak u nas elementarnego rozróznienia co jest dobre z a co złe. jest tylko dobre, kiedy komus pasuje, a złe, kiedy się rządzącemu odwidzi.

frustrujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy władza, ktorej wódz naczelny trzyma pensję u mamusi może strawić takiego faceta?

Jaka szkoda, że Kaczyńsczy z Ziobrem nie działali za oceanem w czasach prohibicji! Kryminaliści wisieliby za ziobro, a wszyscy Kennedy do dziesiątego pokolenia odsiadywaliby wyroki za nielegalny handel wódą. Moja św.pamiecio ciotka też.
Alez mieli farta!

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik musi być :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

główny sponsor trójmiejskiego sportu na łopatkach? Nie nie to się dobrze dla PiS-u nie skończy;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klaro , Kulczyk, Gudzowaty, Krauze ofiarami ? Zbili fortuny na interesach z frajerami - nami wszystkimi. Na które to interesy nie mieliśmy żadnego wpływu. Nie ma co ich żałować bo doskonale sobie poradzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dlaczego "skandal"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

SKANDAL

Komentarz został ukrytyrozwiń

Klaro, wcześniej był skarbonką. Dziś jest niewygodny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tja

najpierw ofiarą padali Kulczyk, Gudzowaty i inni, teraz pora na tego telesfora, bo nagle stał się niewygodny.pffff
a wcześniej to wcale nie był, i był dobry i wszyscy go kochali.

co za chory kraj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.