Facebook Google+ Twitter

Ryszard Krauze - szejk z Pomorza

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-17 15:30

Jeden z najbogatszych Polaków, może wkrótce być najbogatszym. Twórca Grupy Prokom kupił udziały w kazachskich spółkach i uzyskał prawo do tamtejszych pól naftowych. Nie znaczy to jednak, że Polskę zaleje kazachska ropa.

Udziały kupiła zależna od Prokomu spółka Petrolinvest. Stała się ona posiadaczem 50 proc. udziałów w trzech kazachskich spółkach wydobywczych i 35 proc. w czwartej spółce. Transakcja kosztowała 400 mln dolarów i została sfinansowana ze sprzedaży części akcji giełdowego Biotonu. Zdaniem ekspertów cena za ropę była korzystna. Złoża, jakie znalazły się w posiadaniu Petrolinvestu szacowane są na 2 mld baryłek ropy, co zaspokoiłoby potrzeby krajowych rafinerii na ok. 13 lat. Eksploatacja złóż może się zacząć jeszcze w tym roku. Na rozpoczęcie wydobycia potrzebne będzie drugie 400 mln dolarów. Środki mają pochodzić m.in. z kredytów. Szczegóły transakcji Krauze ma ujawnić 1 września.
Ryszard Krauze
fot. Robert Kwiatek
Nie wiadomo jednak, czy i kiedy ropa popłynie do Polski, i czy stałaby się konkurencją dla rosyjskiego surowca, z dostawą którego są czasem problemy. Kontrolowany przez rosyjski rząd koncern Transnieft - właściciel rosyjskich ropociągów - może nie wyrazić zgody na przesył kazachskiej ropy. Innej drogi praktycznie nie ma. Przesył możliwy byłby ropociągiem Odessa-Płock.

Nie tak prędko...

– Wykorzystanie ropociągu Odessa-Brody w kierunku zachodnioeuropejskim będzie możliwe dopiero za dwa lata – powiedział szef ukraińskiego ministerstwa paliw i energetyki, Jurij Bojko. – Do tego czasu - tak jak obecnie - rurociąg będzie przetaczać rosyjską ropę naftową w kierunku Morza Czarnego. Na dzisiaj jedyną korzystną z gospodarczego punktu widzenia możliwością transportu jest przesyłanie rosyjskiego surowca.
Ślimaczy się także budowa polskiego odcinka tego ropociągu. W optymistycznym wariancie jej zakończenie planowane jest na 2010 rok. Handel ropą jest obecnie najlepszą inwestycją. Sprzedać można ją wszędzie bez problemu, niekoniecznie w Polsce, pomimo rosnących cen.

Straci na tym Orlen?

Na razie zatem ropa należąca do Petrolinvestu nie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego kraju i dywersyfikację dostaw. Może jednak namieszać na lokalnym rynku kapitałowym. W przyszłym roku Petrolinvest ma zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Stracić na tym mogą Orlen, Lotos i PGNiG. Inwestorzy skuszeni złożami ropy mogą zacząć sprzedawać akcje spółek paliwowych gromadząc środki na zakup papierów Petrolinvestu. Staliby się w ten sposób wirtualnymi posiadaczami złóż ropy naftowej.

Imperium Prokomu
Grupa Prokomu stworzona przez Krauzego jest jednym z największych konsorcjów w kraju. W jej skład wchodzi kilkadziesiąt firm z branży informatycznej, budowlanej i biotechnologicznej. Obecnie grupa przechodzi restrukturyzację m.in. przez konsolidację spółek zależnych. Działalność deweloperska skupiona będzie wokół Polnordu. Informatyczna wokół Prokomu Software, Softbanku i Spinu. Coraz większą rolę w konsorcjum odgrywają biotechnologie. Należący do Prokomu Investments Bioton jest największym w kraju i jednym z największych na świecie producentów insuliny. Spółka przejęła firmę SciGen Ltd. w Singapurze oraz jest w trakcie zakupu dwóch włoskich spółek: Phatmatex i Fisiopharmy. Planuje budowę fabryk w Rosji, Indiach i Chinach. Nowe zakłady mają powstać też w Polsce. W ciągu trzech lat przychody spółki osiągną ok. 1 mld zł, a zysk kilkaset milionów.
Jacek Klein/naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 17.08.2006 14:03

A mnie płacą jałmużnę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale się musiał nakraść, żeby tyle zarobić... :D Jeden z niewielu biznesmenów, którym obecna władza ufa - nawet prezydent powiedział, że Krauze jest w porządku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.