Facebook Google+ Twitter

Ryszard Kukliński - piąta rocznica śmierci

W zbliżającą się piątą rocznicę śmierci Ryszarda Kuklińskiego chciałbym jeszcze raz zadać czytelnikom pytanie o ocenę Jego działalności - bohater narodowy czy zdrajca?

Ryszard Kukliński; http://pl.wikipedia.org/wiki/Ryszard_Kukliński / Fot. xDnia 11 lutego 2004 roku, w wieku 74 lat zmarł Ryszard Jerzy Kukliński pseud. Jack Strong – pułkownik Wojska Polskiego, zastępca szefa Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego WP (PRL), który współpracował z CIA na rzecz NATO. Postać płk. Kuklińskiego wzbudza w Polsce wiele kontrowersji. Przez część opinii publicznej jest uważany za bohatera, ale znaczna część społeczeństwa uznaje go za zdrajcę. Bohater zatem, czy zdrajca? Na pewno nim spróbujecie odpowiedzieć sobie na to pytanie bezdyskusyjną sprawą jest to, że płk Kukliński był postacią tragiczną.

Kim był Kukliński?


W 1947 r. Ryszard Kukliński rozpoczął służbę wojskową. W 1950 r. ukończył Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Został przeniesiony do Sztabu Generalnego, a potem do Akademii Sztabu Generalnego, w którym pracował w latach 1963-68. W 1967 roku wyjechał do Wietnamu, gdzie pracował w Międzynarodowej Komisji Kontroli i Nadzoru Układów Genewskich. W 1968 brał udział w przygotowaniach do inwazji na Czechosłowację. Pełnił rolę łącznika między ówczesnym dowódcą sił zbrojnych Układu Warszawskiego a gen. Wojciechem Jaruzelskim.

Pułkownik Ryszard Kukliński ps. Jack Strong zaczął współpracować z CIA na początku lat 70. W latach 1971-1981 przekazał dla CIA ponad 35 tys. stron tajnych dokumentów Układu Warszawskiego (40 tys. - taka liczba wynika z filmu Dariusza Jabłońskiego pt. "Gry Wojenne", którego premiera odbyła się w grudniu 2008 w siedzibie CIA. Dokumenty te dotyczyły między innymi tajnych planów ZSRR użycia broni nuklearnej, danych technicznych najnowszych sowieckich broni Sowietów, planów wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

25 czerwca 1986 roku, rzecznik rządu poinformował, że Sąd Warszawskiego Okręgu Warszawskiego skazał zaocznie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego na śmierć za dezercję i zdradę, w 1990 wyrok został złagodzony do 25 lat więzienia. W 1995 wyrok został uchylony i Ryszardowi Kuklińskiemu przywrócono stopień pułkownika, jednak sprawę skierowano ponownie do prokuratury wojskowej. W 1997 śledztwo zostało umorzone - argumentacja było kontrowersyjna - że działał w stanie wyższej konieczności. Kukliński odwiedził Polskę w kwietniu 1998 roku. Po rehabilitacji nadano mu m.in. honorowe obywatelstwa miast Krakowa i Gdańska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jacku, a możesz podać swoją argumentację ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brrrr, nie lubię Kuklińskiego ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

...plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.