Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25395 miejsce

Rząd chce mieć władzę nad fundacjami

Jeśli propozycja rządu wejdzie w życie, ministerstwa będą decydowały o uchwałach, które sterują życiem każdej fundacji.

Rządowy projekt zmian w ustawie o fundacjach przewiduje poddanie ich działalności poszczególnym ministrom. Najważniejsza zmiana dotyczy kontroli nad uchwałami podejmowanymi przez fundacje. Dotychczas, gdy dana fundacja chciała wesprzeć konkretną akcję lub przyjąć dotację od danej osoby, mogła zrobić to na drodze uchwały wewnętrznej.

Gdy ministrowi nie spodoba się ustawa

Po zmianie ustawy fundacja będzie musiała każdą swoją uchwałę przesłać do odpowiedniego ministra - i zaczekać na jego akceptację. Projekt nie określa terminu, w którym minister miałby podjąć decyzję. Może się zatem okazać, że postanowienia fundacji niezgodne z polityką rządu, będą spotykały się z decyzją odmowną lub też fundacja po prostu nie doczeka się odpowiedzi. W myśl nowego prawa, nie będzie też mogła wykonać uchwały bez zgody ministra. Zdarza się niekiedy, że fundacje wspierają skargi obywateli na rząd. Wiele fundacji działa w sferach, w których rząd Jarosława Kaczyńskiego prezentuje odmienne zdanie - na przykład feministyczna Fundacja Kobieca eFKa, czy Fundacja Kultura dla Tolerancji, promująca tolerancję wobec osób homo-, bi- i transseksualnych.

Możliwa ingerencja ministra w statut i władze fundacji

Obecne prawo daje ministrowi możliwość podważenia decyzji fundacji, jeśli jest ona rażąco niezgodna z obowiązującym prawem. W projekcie zmiany wykreślono ten zapis, zmieniając go na taki, który daje ministrowi praktycznie pełną dowolność w odmowie akceptacji uchwały.

Rząd proponuje także, aby w wypadku gdy fundatorem jest Skarb Państwa, minister skarbu mógłby decydować o statucie fundacji i realizowanych przez nią celach - dowolnie go zmieniając. W takiej sytuacji są na przykład Fundacja na rzecz Nauki Polskiej czy Fundacja Pomocy Polakom na Wschodzie. Teoretycznie może się więc wydarzyć, że fundator obsadzi zarząd fundacji wybranymi przez siebie osobami lub zmieni calkowicie statut i cel jej działania.

Jeśli zmiany wejdą w życie, możemy zapewne spodziewac się kolejnych protestów przeciwko polityce rządu Jarosława Kaczyńskiego.

Polska Fundacja im. Roberta SchumanaAnna Radwan - Röhrenschef , Dyrektor Generalny Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana

Przyznam, że nie bardzo rozumiem, po co te zmiany. Obecnie ustawa dopuszcza możliwość zaskarżenia uchwały fundacji przez ministra, istnieją mechanizmy umożliwiające kontrolowanie fundacji przez państwo. Po co majstrować przy ustawie, która jest dobra. Projekt zwiększa potencjalną skalę ingerencji ministra w funkcjonowanie i działalność fundacji, które są przecież bytami powołanymi do realizacji zadań społecznych. Trudno oprzeć się wrażeniu, że coraz bardziej zaczyna nas otaczać państwo totalne. A przecież można polepszyć jakość istniejącego już nadzoru i przejrzystość kwestii związanych z finansami fundacji, albo po prostu zacząć wykorzystywać narzędzia kontroli, które obecnie ustawa dopuszcza.Czytaj też: Kontrowersyjna zmiana przepisów: fundacje pod kontrolą rządu


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • a b
  • 19.08.2006 04:49

oczywistosc faszyzacji kraju umyka juz chyba tylko slepcom

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.08.2006 01:40

Nie podoba mi się to, że jakiś minister miałby podejmować decyzje o statucie, misji, celach uchwałach! Przecież to będzie mechaniczna czynność dla niego, bo i tak nie pozna dokładnie iluś tam z podlegających mu fundacji :-/ Moim zdaniem niektóre decyzje mogą być krzywdzące...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Anna Radwan nie rozumie po co zmiany w ustawie. Pani Anno "pod płaszczykiem" walki z nieuczciwości jaka zdarza się w niektórych fundacjach, koalicja rządowa (a szczególnie główny jej element) chce zlikwidować kilka fundacji, zaś resztę mieć pod stałą kontrolą. Chce też zapewnić sprawne funkcjonowanie fundacji, która uzna za "jedynie słuszne" lub, w których władzach zasiadają członkowie PiS, dawnego PC, LPR,Samoobrony. Koalicja rządowa realizuje - niestety z powodzeniem - hasło: cała władza w ręce NAS!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.