Facebook Google+ Twitter

Rząd chce nowych ustępstw Amerykanów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-05 07:46

16 września rozpoczną się rozmowy o statusie wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Strona polska liczy na większe wsparcie dla naszej armii.

Waszyngton chce, aby w umowie o statusie wojsk amerykańskich w Polsce znalazły się gwarancje, że w razie popełnienia przestępstwa amerykańscy żołnierze nie będą stawali przed polskimi sądami. Amerykanie liczą też na ulgi podatkowe dla swoich żołnierzy oraz personelu cywilnego stacjonującego w Polsce.

Według "Rzeczpospolitej", jest niemal pewne, że w zamian za te ustępstwa rząd spróbuje wrócić do sprawy amerykańskiego zaangażowania w modernizację polskiej armii. Polska chce, między innymi, skłonić USA do sprzedaży nam rakiet Patriot po preferencyjnych cenach.

Punktem wyjścia w negocjacjach będzie umowa SOFA, którą Polska musiała podpisać przystępując do NATO. Ale jak podkreśla wiceminister obrony narodowej Stanisław Komorowski, jej poszczególne paragrafy powinny być przeanalizowane pod kątem naszych specjalnych relacji z USA.

Więcej na temat polsko - amerykańskich negocjacji w "Rzeczpospolitej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.