Facebook Google+ Twitter

Rząd chce połączyć TVP i Polskie Radio w jedną spółkę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-25 11:13

Projekt ustawy medialnej powstacy w Ministerstwie Kultury zakłada m.in., że TVP i Polskie Radio zostaną postawione w stan likwidacji, powstaną nowe spółki, a abonament zostanie zastąpiony przez Fundusz Zadań Publicznych, który przyzna mediom publicznym pieniądze na realizację tzw. licencji programowych.

Posłanka Platformy Obywatelskiej, Danuta Jazłowiecka powiedziała w rozmowie Radiem Opole, że dyskusja nad nową ustawą medialną cały czas trwa. Propozycja ustawodawcza PO trafi pod obrady Sejmu prawdopodobnie w listopadzie.

Według posłanki Danuty Jazłowieckiej, czy próba zespolenia TVP i Polskiego Radia powiedzie się, zależeć będzie od zarządu. To właśnie kierownictwo spółki będzie odpowiadać za reprezentowanie interesu obu jednostek. Posłanka Platformy ma nadzieję, że zmniejszenie administracji nowej spółki zwiększy ilość środków przeznaczonych na działalność.

W jednym z punktów projektu ustawy mówi się o ograniczeniu czasu emisji programu lokalnego do 6 godzin, pozostały czas miałby pochodzić z Warszawy. Danuta Jazłowiecka zastrzegła jednak, że w przypadku kiedy media lokalne przygotują znacznie bogatszy program ze swojego regionu to będzie go więcej na antenie.

Część krajowa w pasmach lokalnych ma dotyczyć informacji i nie ma takiej możliwości aby stacje regionalne przez szesnaście godzin nadawały jedynie programy informacyjne - podkreśliła posłanka PO.

- W Radzie Powierniczej, która ma decydować o przyznawaniu pieniędzy dla poszczególnych rozgłośni, powinna być także osoba znająca dokładnie warsztat pracy dziennikarskiej, by w sposób rzeczowy oceniać nakłady poniesione przy realizacji konkretnego programu regionalnego - twierdzi Jazłowiecka.

Platforma szacuje, że tezy Ministerstwa Kultury w dwa tygodnie zmienią się w projekt ustawy, a w ciągu kolejnego miesiąca zdąży je uchwalić parlament. Prezydent dostałby ustawę do podpisu w listopadzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.