Facebook Google+ Twitter

Rząd chce przystapić do elastycznej linii kredytowej MFW

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-14 18:35

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że rząd będzie wkrótce wnioskował do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przystąpienie do tzw. elastycznej linii kredytowej. Minister wyjaśnił, że ma to zwiększyć rezerwy Narodowego Banku Polskiego o około jedną trzecią, czyli o około 20 miliardów dolarów.

Jego zdaniem, będzie to korzystne dla naszego systemu finansowego. Minister podkreślił, że dostęp NBP do tych dodatkowych rezerw uodporni polską gospodarkę na wirus kryzysu i powinien znacznie zwiększyć łatwość dostępu Skarbu Państwa do finansowania rynkowego oraz powinien obniżyć koszty obsługi polskiego długu.
Polska będzie drugim krajem, który przystąpi do tego mechanizmu MFW. Pierwszym jest Meksyk, który zrobił to kilka dni temu.

Minister finansów dodał, że MFW dopuszcza do tego projektu kraje o solidnych fundamentach gospodarczych i skutecznej polityce gospodarczej. Wyjaśnił, że Polska jest postrzegana jako filar stabilności w naszym regionie i intencją tego mechanizmu jest nie tylko uodpornienie polskiej gospodarki na kryzys, ale też wzmocnienie roli gospodarki polskiej w Europie środkowo-wschodniej.

Premier Donald Tusk zaznaczył, że świat zaczyna doceniać skuteczność polskiej polityki gospodarczej w czasach kryzysu. Jego zdaniem powinna skończyć się zbyt emocjonalna debata na temat kryzysu.
Eksperci oceniają, że to dobre posunięcie rządu, stabilizujące złotówkę i zabezpieczające naszą gospodarkę w sytuacji światowego kryzysu.

Ekonomista Ryszard Petru z SGH powiedział, że to dobra informacja dla złotego. Ekspert wyjaśnił też, że elastyczna linia kredytowa nie oznacza wcale, że Polska już teraz bierze pożyczkę od Funduszu Walutowego, lecz jedynie zapewnia sobie taką możliwość w krótkim czasie. Dodał, że obecnie Polska dobrze radzi sobie z kryzysem, ale ma możliwość zaciągnięcia kredytu po to, aby między innymi móc stabilizować kurs złotego. Jego zdaniem jest teraz o wiele mniejsze prawdopodobieństwo, że Polska wpadnie w tarapaty, co dobrze wróży kursowi złotówki.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha uważa, że to posunięcie rządu ma również charakter profilaktyczny. Wyjaśnił, że potrzeby pożyczkowe zarówno sektora bankowego, jak i polskiego rządu, są na tyle duże, że mógłby być problem z uzyskaniem takich kwot z normalnego rynku w momencie, gdyby inne państwa miały problem z lokowaniem swoich obligacji i zaciąganiem dalszych zobowiązań.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.04.2009 03:46

gdy by ktoś czegos nie zrozumiał w moim pytaniu,prosze pytać:]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 16.04.2009 03:44

Nie jestem ekonomem ale pewne proste zjawiska dostrzegam np to ,żekredyt przeważnie oddaje się z procentem a nawet jeśli ten jest ich chojnie pozbawiony to pozyczone 20 mld dolarów z MFW na umocnienie i ustabilizacje złotego kóre,w chwili momentu udzielenia pozyczki ma wartość w przybliżeniu ,dla 1 dolar=3.2zł , 20mld dolarów=64mld zł ,do tego dostajemy sporo czasu na wzmocnienie złotówki tym samym umocnienie gospodarki.Po upływie czasu ,którego mieliśmy wystarczająca dużo by złoty sie umocnił do, podaje przykład 1 dolar-2 zł ale równie dobrze możę i być 1 dolar-3,2 zł,oba przypadki są podobne,można je wiec rozpatrywać jako jeden.
Zaczynając od dnia udzielenia kredytu,po czym puszczając pożyczkę w obieg,sprzedając dolary kupując złotówki w kantorach,które te same dolary sprzedają za waluty innych krajów w rezultacie czego w kraju pojawia sie z równoczesnym wypływem 20 mld dolara 64 mld złotego.
Następnie następuje umocnienie złotego do 1 dolar =2 zł,pamietamy że mamy do oddania 64 mld złotych za co można już kupić 32 mld dolarów a więc oddamy o 12 mld dolarów więcej czyli 32 mld?? o co kamon??wytłumacz mi to a zrobie Ci taki masaż stóp i włoże język między mały paluszek,please:]]]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.