Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25327 miejsce

Rząd chciał uciszyć Rydzyka? Watykan się nie zgodził

Głośna sprawa kamerdynera papieskiego, który przez lata wynosił z apartamentów watykańskich tajne dokumenty, znalazła się w sądzie. Wiemy z nich, co nuncjusz apostolski w Polsce pisał do Watykanu o premierze i jak chronił o. Rydzyka.

Sonda

Czy myślisz, że to możliwe, że Watykan nie zgodził się na uciszenie Rydzyka.

 / Fot. PAP/Rafał GuzW sobotę ruszył w Watykanie proces Paolo Gabriele, byłego kamerdynera papieża Benedykta XVI, aresztowanego w maju 2012 roku. Kamerdyner przyznał się, że przez lata myszkował w apartamencie jednego z najbardziej wpływowych ludzi współczesnego świata i wykradał z niego tajne dokumenty.

Oskarżony przez prokuratora kamerdyner, któremu za kradzież dokumentów grozi do 6 lat więzienia przyznał, że papieskie akta (korespondencję) wynosił z apartamentu i przekazywał włoskiemu dziennikarzowi śledczemu, Gianluigi Nuzziemu.

Wprawdzie redaktor Gianluigi Nuzzi nigdy nikomu nie potwierdził tego, że dostał tajne dokumenty papieskie, to jednak w lutym 2012 roku, na podstawie watykańskiej korespondencji przygotował program telewizyjny, a w maju br. wydał książkę "Sua Santità. Le carte segrete di Benedetto XVI" ("Jego Świątobliwość. Tajne dokumenty Benedykta XVI"). Książka o "Jego Świątobliwości" stała się we Włoszech bestsellerem i wywołała aferę nazwaną przez media "VatiLeaks".

Tygodnik "Newsweek" dotarł do włoskiego dziennikarza, rozmawiał z nim i dowiedział się m.in. o dwóch tajnych dokumentach Watykanu dotyczących Polski. Jeden, to tajna notatka nuncjusza Stolicy Apostolskiej w Polsce, abp. Celestino Migliore, z czerwca 2011 roku, wysłana do kardynała Tarcisio Bertone w Watykanie - czytamy w portalu newsweek.pl.

Depesza nuncjusza dotyczy noty, wystosowanej przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych do Stolicy Apostolskiej, ze skargą w sprawie krytycznego wystąpienia o. Tadeusza Rydzyka w Parlamencie Europejskim. Redemptorysta Rydzyk nazwał wtedy Polskę krajem totalitarnym. Wysłannik papieża do Polski, w swoim liście dyplomatycznym krytykuje polskich polityków, w tym premiera Donalda Tuska.

Gianluigi Nuzzi, w rozmowie z "Newsweekiem" stwierdza, że Stolica Apostolska broni Rydzyka, choć, jak to określił, jego ksenofobiczne poglądy, były wielokrotnie krytykowane w Europie. Prośba polskich władz o uciszenie księdza i zablokowanie jego działalności biznesowej, została przez Watykan odrzucona. W jego opinii, stosunki pomiędzy Watykanem a Polską, "nie wydają się ostatnio najlepsze".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (50):

Sortuj komentarze:

Dziennikarze z W24
 • Dziennikarze z W24
 • 02.10.2012 20:00

Dość chamstwa na W24 zalogowani dziennikarze będą usuwali zgodnie z regulaminem wpisy niezalogowanych osób. Jak ktoś ma odwagę niech się zaloguje poda swoje dane i pisze wtedy co uważa. Jesteście tchórze ale zrobimy z tym porządek najwyższy już czas. To jest ostatnie ostrzeżenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
edo
 • edo
 • 02.10.2012 16:39

Nie na temat, ale... Złote myśli Stefana Niesiołowskiego
"PO najprawdopodobniej skończy tak jak wszystkie ruchy, które
spaja jedynie cynizm, hipokryzja i konformizm." cyt. Stefan Niesiołowski.
20.07.2001 r. "...dające popis hipokryzji i cynizmu, dość skutecznie
żerujące na znanych fobiach, ignorancji i naiwnej wierze ludzi "
cyt. Stefan Niesiołowski "Platforma jest przede wszystkim wielką
mistyfikacją." cyt. Stefan Niesiołowski. 19.09.2001 r.

Komentarz został ukrytyrozwiń
karol
 • karol
 • 02.10.2012 16:36

>>>>>www. niezależna pl -art. Tomasza Sakiewicza - planowane jest 10 kwietnia 2013 roku taczkowanie rządu Tuska, przez organizacje patriotyczne .... nareszcie.... jaka ulga!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
 • chech
 • 02.10.2012 16:33

Odwrócony :) Tak trzymać komentarze na 5+. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
max
 • max
 • 02.10.2012 16:28

Za komuny jak byłem w PZPR był przynajmniej porządek teraz jest bajzel

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaz
 • kaz
 • 02.10.2012 16:24

Tusk kocha Niemcy - skoro tak to niech do nich wyjedzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 02.10.2012 16:18

Wiosną może być już za póżno ,na ratunek naszego kraju!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Karol
 • Karol
 • 02.10.2012 16:16

.... to prawda jest art.Tomasza Sakiewicza, na www.niezalezna pl , by 10 Kwietnia 2013 r. by organizacje patriotyczne zmusiły do dymisji ten szkodliwy rząd!
A więc do Wiosny!

Komentarz został ukrytyrozwiń
odwrócony
 • odwrócony
 • 02.10.2012 11:53

Tak twierdził nasz Wielki Bohater Narodowy. A wiedział co mówi z własnego doświadczenia w ciężkich czasach swojej ojczyzny zdradzanej przez czarną mafię watykańską działającą w zniewolonej Polsce.... ........................................."Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań" Tadeusz Kościuszko

Wiecej: http://www.eioba.pl/a/35g7/konstytucja-3-maja-a-biskupi-kosciola#ixzz288KozbAy

Komentarz został ukrytyrozwiń
n Kowalski
 • n Kowalski
 • 02.10.2012 08:48

o. Rydzyk to Rasputin naszych czasów,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.