Facebook Google+ Twitter

Rząd: Deficyt mocno w górę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-23 14:53

Rząd chce znacząco zwiększyć deficyt budżetowy - do poziomu 27 miliardów złotych, czyli o 9 miliardów więcej, niż pierwotnie zakładał.

Minister finansów Jacek Rostowski zapewnił, że w tym roku nie będzie podwyżki podatków, ale nie wykluczył jej w przyszłym roku. Minister dodał, że rząd zakłada obecnie wzrost gospodarczy w tym roku na poziomie 0,2 procent PKB.

Tegoroczny budżet będzie miał mniejsze dochody o 37 miliardów. Zostaną one zbilansowane poprzez zwiększenie deficytu, dodatkowe wpływy z dywidend od spółek skarbu państwa i podatku CIT od nich na poziomie 5,3 miliarda i oszczędności - poczynione od początku roku na kwotę 19,7 miliarda oraz dodatkowe 3 miliardy obecnie.

Jacek Rostowski podkreślił, że od grudnia powtarzał, iż wraz ze zmianami sytuacji gospodarczej, istnieje możliwość podwyższenia deficytu czy obciążeń fiskalnych. Zdaniem ministra ograniczenie wydatków i zwiększenie deficytu jest mniejszym złem. Dodał, że kwestia zwiększenia podatków będzie wyjaśniona we wrześniu. Zaznaczył, że nie przewiduje kolejnej nowelizacji budżetu, niż obecnie przewidywana.

Jacek Rostowski odrzucił też obawy o osłabienie kapitałów banku PKO BP, który ma dostarczyć budżetowi około półtora miliarda. Przypomniał, że bank zostanie dokapitalizowany dzięki emisji nowych akcji. Rostowski zaznaczył, że przy cięciu wydatków budżetowych, rząd będzie pamiętał, iż jego priorytetem są inwestycje.

Jacek Rostowski oświadczył, że w warunkach kryzysu nie jest możliwe przeznaczenie na media publiczne 880 milionów złotych. Taką kwotę zapisał w nowej ustawie medialnej Sejm,ale Senat ją zniósł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.