Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9608 miejsce

Rząd do niepełnosprawnej: przeprowadź się do matki, a mąż do pracy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2014-03-26 13:26

W ostatnim odcinku Elżbiety Jaworowicz "Sprawa dla reportera" poruszono sprawę niepełnosprawnej Anny Kozłowskiej z Siedlec. Po zabraniu świadczenia pielęgnacyjnego kazano jej przeprowadzić się z dzieckiem do matki, a mężowi iść do pracy.

 / Fot. screenshot / tvp.plAnna Kozłowska ma 24 lata. Od urodzenia jest niepełnosprawna w stopniu znacznym - jej skrzywienie kręgosłupa w dalszym ciągu postępuje. Porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo to poznała miłość swojego życia i urodziła syna. Jest szczęśliwa. Wraz z mężem Dariuszem mieszka w Siedlcach.

Obejrzyj materiał o Annie i Dariuszu Kozłowskich w programie "Sprawa dla reportera" (od 1:20 do 18:20)

Dariusz nie może pracować, bo żona potrzebuje jego stałej opieki. Trzyosobowa rodzina utrzymuje się za 840 zł miesięcznie, a w skład tej kwoty wchodzi renta socjalna Anny (610 zł), zasiłek pielęgnacyjny (153 zł) i zasiłek rodzinny (77 zł).

Mąż Anny - jako jej opiekun - pobierał świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł, świadczenie to było przyznane Kozłowskim na stałe. Jednak rząd Donalda Tuska łatając dziury w budżecie zablokował tę możliwość. Od lipca 2013 roku opiekunowie osób niepełnosprawnych utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych na podstawie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą przegłosowała Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Zgodnie z nowymi przepisami, zasiłek mogła pobierać tylko matka pani Anny, a w razie jej śmierci - nieletnia siostra. Mąż nie miał prawa do świadczenia.

Takie rozwiązanie popierał również sam Donald Tusk, który dziś negocjuje z matkami dzieci niepełnosprawnych stopniowe podwyższanie świadczeń. Pół roku temu jedną ustawą zabrał pół tysiąca złotych miesięcznie 117 tys. opiekunom osób niepełnosprawnych.

W przypadku Kozłowskich kuriozalna jest argumentacja decyzji o odebraniu świadczenia. Siedleccy urzędnicy tłumaczą bowiem, że niepełnosprawna Anna powinna... przeprowadzić się do swojej matki do innego miasta, bo jej stan pozwala na opiekę nad córką. Wówczas matka będzie pobierać świadczenie, a mąż Dariusz może iść do pracy w Siedlcach. - Podobno jest polityka prorodzinna w Polsce. To co, mamy teraz rozdzielać małżeństwo? - zastanawia się pan Dariusz.

- Tu się pojawia pytanie: czy ja jako osoba niepełnosprawna nie mogę mieć własnej woli, własnej wolności osobistej, nie mam prawa założyć rodziny, a tym bardziej mieć dzieci? - pyta retorycznie Anna Kozłowska.

Wczoraj Donald Tusk i jego minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz oznajmili podczas konferencji prasowej, że świadczenia zabrane osobom niepełnosprawnym w lipcu ub.r. będą zwracane z odsetkami. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia ub.r., który zakwestionował przepisy przejściowe ustawy nowelizującej ustawę o świadczeniach rodzinnych i nakazał przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją. Nie jest to zatem dobra wola rządu.

Czy opiekunowie osób niepełnosprawnych są dobrze traktowani w Polsce? Czy ich protesty są usprawiedliwione?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.03.2014 13:58

Prezydent Komorowski zaproponował stworzenie specjalnego funduszu, który pomagałby finansowo małym i średnim przedsiębiorstwom. Fundusz miałby być współtworzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego i PKO BP, a pomoc sięgałaby około 300 mln złotych.

Jest pewien problem - prezydent Polski chce w ten sposób pomagać nie polskim firmom, ale ukraińskim. Przypomina mi się debata w 2010 roku, kiedy przyszły prezydent z dumą wypowiadał się o polskich przedsiębiorcach i o tym, jak to zamierza ich wspierać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Daję 5 za podjęcie realnej - nie wyimaginowanej problematyki społecznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chory, bezduszny system, przedmiotowo traktujący niepełnosprawnego człowieka. A jeśli nawet odłożymy na bok empatię i będziemy się kierować wyłącznie rozsądkiem, to lepszym kandydatem na opiekuna dla osoby poruszającej się na wózku jest młody mężczyzna niż kobieta w średnim wieku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale na świątynię opatrzności to gotówka jest?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma się przeprowadzić do matki, ale którego posła???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.