Facebook Google+ Twitter

Rząd Donalda Tuska a integracja Polski z UE - analiza

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej przeniosło nasz kraj i jego obywateli do nowej epoki. Integracja z Unią to proces wielowymiarowy, a zarazem bardzo skomplikowany. Członkostwo w UE to zresztą niewątpliwie bardzo trudne i wielowymiarowe przedsięwzięcie dla każdego kraju, który decyduje się na ten krok.

Integracja Polski z Unią Europejską to dla Polski wielka szansa ale przede wszystkim bardzo istotna, a może najważniejsza w naszej historii perspektywa rozwoju gospodarczego instytucjonalnego i społecznego. Należy jednak pamiętać, że integracja z UE sama w sobie nie gwarantuje sukcesu i rozwoju państwu, które się na nią decyduje. Przystępując do UE otwierają się przed państwem członkowskim wrota w niemalże wszystkich dziedzinach. Natomiast to państwo musi przeprowadzić szereg przedsięwzięć i inicjatyw aby te wrota przejść i należycie wykorzystać te nowe otwarcie.

Kiedy słyszymy w Polsce hasło; „Unia Europejska” to niemalże automatycznie, podświadomie na myśl przychodzą nam fundusze strukturalne czyli środki i pieniądze dla rozwoju. Nic to dziwnego jeśli wziąć pod uwagę, że to właśnie w ten sposób jest postrzegana integracja europejska przez massmedia i rządzących. Wiele słyszymy o tym jak bardzo ważne są fundusze strukturalne dla naszego rozwoju. To oczywiście prawda, ponieważ dzięki europejskim środkom ma miejsce w Polsce rozwój infrastrukturalny, a inwestycje UE i pozostałych krajów członkowskich w Polsce istotnie przyczyniają się do naszego rozwoju gospodarczego.

Natomiast europejskie środki to tylko jeden z aspektów polskiej integracji z UE Niestety pozostałe aspekty są przez aktualny rząd pomijane, a szkoda bo integracja z UE to nie tylko rozwój gospodarczy chociaż jak juz wspominałem ten ostatni jest bardzo istotny. Integracja z UE to przede wszystkim możliwość aktywnego wpływania na europejski projekt i jego kształt i uczestniczenia w procesie tworzenia i modyfikacjach tego projektu tak żeby był on najbardziej efektywny. Aktualny rząd stara się bronić polskich interesów w UE Dzisiaj Polska walczy o emisję dwutlenku węgla aby ochronić swoje górnictwo, polski rząd kładzie też wielki nacisk na wysokość środków UE, z których nasz kraj będzie mógł korzystać. Aktualny rząd broni czasem skutecznie, a czasem mniej skutecznie polskich wewnętrznych krótkoterminowych interesów.

Oczywiście to bardzo istotne dla naszego kraju ale po raz kolejny z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. Natomiast dzisiejszy rząd i jego dyplomacja nie potrafi przedstawić strategii z perspektywy długoterminowej dla polskiej integracji z UE jej kształtu ale przede wszystkim, dla kształtu i natury projektu inicjatyw i różnorodnej integracji europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.