Facebook Google+ Twitter

Rząd Donalda Tuska uzyskał wotum zaufania. Opozycja nie rezygnuje

Donald Tusk i jego ekipa rządowa uzyskali od Sejmu wotum zaufania. Za jego udzieleniem głosowało 233 posłów, przeciw było 219. Nikt z parlamentarzystów nie wstrzymał się od głosu. Głosowało 452 posłów.

Premier Donald Tusk (P) i rzecznik rządu Paweł Graś (L), wychodzą z Sejmu, po głosowaniu nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu. / Fot. PAP/Radek PietruszkaDonald Tusk może odetchnąć. Jego rząd uzyskał w dzisiejszym głosowaniu wotum zaufania. Potrzebna była do tego zwykła większość głosów.

- Oznacza to, że rząd odzyskał inicjatywę - komentował w obecności W24 na gorąco, obecny na posiedzeniu sejmu były premier Tadeusz Mazowiecki. - Z tego punktu widzenia wotum zaufania było potrzebne.

Mimo udzielenia rządowi Donalda Tuska wotum zaufania, opozycja nie chce się wycofać z chęci złożenia wniosku o wotum nieufności, chcąc "pokazać alternatywę". Tadeusz Mazowiecki uważa tę decyzję za "absudalną". - Konstruktywne wotum nieufności dla rządu na ogół podejmuje się w parlamentach, gdy istnieje realna szansa na jego przeprowadzenie. Opozycja jest różna, i nie ma nawet możliwosci sformułowania wspólnego stanowiska.

Grzegorz Schetyna (PO) uważa, że dzisiejsze głosowanie "zamyka tę kwestię" - Jest to dobre dla polskiej demokracji i dla powagi polskiego parlamentu - powiedział po wyjściu z sali plenarnej. - Jeżeli ktoś chce poważnie robić politykę w parlamencie, to musi wiedzieć, że trzeba liczyć na matematykę sejmową, na większośc parlamentarną i wtedy można zgłaszać kandydatów i pisać im programy.

Na gorąco wyniku głosowania nie chciał komentować Donald Tusk. Przemknął szybko przed dziennikarzami w kierunku wyjścia, życząc im "wszystkiego dobrego".

Dzisiaj rano premier Donald Tusk wygłosił po roku działalności swojego rządu tzw. "drugie expose". Zapowiadał w nim m.in. programy inwestycyjne, kładł także nacisk na politykę prorodzinną, bezpieczeństwo narodowe i energetyczne. Tadeusz Mazowiecki chwalił dwa elementy expose Donalda Tuska: politykę prorodzinną i program "Inwestycje polskie", które według niego będą stymulować zatrudnienie.

Czytaj też: Expose premiera Tuska. Pierwsze komentarze z sejmowych kuluarów


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

@ Jerzy Konopka

"Obudź się Jerzy Konopko" to nawiązanie do wiecowości będącej w opozycji do demokracji...:)
Bez nadzwyczajnych okoliczności przyrody przez najbliższe trzy lata będą rządzili Ci, których Pan nie lubi i nawet 90 procentowe sondaże tego nie zmienią.
Pańskie pobudzenie jest pańskim pobudzeniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Arkadiusz Gębka
"Obudź się Jerzy Konopko".

Panie Gębka jestem obudzony a nawet pobudzony słysząc najnowszy sondaż dający PIS-owi 40 procent poparcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jerzy Konopka
"Cały Sejm nie udzielił poparcia Tuskowi lecz tylko jego część. Wyłącznie sami rządzący głosowali za własnym pozostaniem u władzy."

To nieważne "kto" głosował.
Ważne, że głosujących "za" było więcej...:)
Pańska postawa jest wbrew demokracji - to oczywista oczywistość..:)))
Obudź się Jerzy Konopko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Arkadiusz Gębka

"Legalny Sejm RP udzielił wotum zaufania legalnemu, demokratycznie wybranemu Rządowi.
Czy dla Pana "ostatnie sondaże" są ważniejsze?"

Cały Sejm nie udzielił poparcia Tuskowi lecz tylko jego część. Wyłącznie sami rządzący głosowali za własnym pozostaniem u władzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyobraźmy sobie taką sytuację w "normalnym życiu":

- jechaliśmy przez miasteczko i potrąciliśmy kogoś kto wbiegł nam prosto po koła. Wybrany demokratycznie przez wszystkich szeryf stwierdza, że jesteśmy niewinni, ale część mieszkańców chce go odwołać i nas powiesić opierając się na sondażu przeprowadzonym na "reprezentatywnej grupie". - Kto ma rację?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jerzy Konopka
"Ostatnie sondaże poparcia dla partii politycznych wskazują na brak zgody na dalsze sprawowanie władzy przez rząd Tuska."

Legalny Sejm RP udzielił wotum zaufania legalnemu, demokratycznie wybranemu Rządowi.
Czy dla Pana "ostatnie sondaże" są ważniejsze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda na to, że chory na władzę prezes będzie musiał jeszcze "pochorować" przynajmniej trzy lata, o ile z powodu tej choroby nie będzie musiał przejść na polityczną emeryturę/jest przecież w wieku przedemerytalnym/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś kiedy one były niekorzystne dla PiS, to się Pan tak z nimi nie liczył...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnie sondaże poparcia dla partii politycznych wskazują na brak zgody na dalsze sprawowanie władzy przez rząd Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.