Facebook Google+ Twitter

Rząd: Kościół sam będzie płacił składki ubezpieczeń za duchownych

Rząd chce, żeby składki za duchownych Kościół płacił sam. W praktyce oznacza to, że Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany. Episkopat nie ukrywa swojego zdziwienia.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:PL_Konferencja_Polska_Otwarta_2010-03-01_40.jpg&filetimestamp=20100301173809 / Fot. Paweł Zienowicz sp5uheFundusz Kościelny od kilku lat niemal cały budżet przeznacza na składki pisze rp.pl. Ministerstwo Administracji przygotowuje właśnie zmiany w ustawach wyznaniowych.

Minister administracji Michał Boni powiedział: "Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawimy projekt dotyczący usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej - emerytalnej, rentowej i zdrowotnej - za księży, także duchownych innych wyznań i Kościołów. Usamodzielnienie oznacza płacenie składek przez Kościoły".

Rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch jest tym faktem zdziwiony. Mówi, że Kościół jest gotowy na rozmowy z rządem o przekształceniu Funduszu Kościelnego, a nie o przejrzystości systemu emerytalnego. Twierdzi, ze Kościół został postawiony przed faktem dokonanym.

Minister zapowiedział również, że w tej sprawie będą prowadzone rozmowy ze wszystkimi związkami wyznaniowymi i Kościołami. Pierwsze spotkanie odbędzie się w tej sprawie już 15 marca z udziałem Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
"Powołamy pewnie grupę roboczą. Jestem otwarty, aby w drodze dyskusji znaleźć takie rozwiązanie, ważne z punktu widzenia spójności i przejrzystości systemu emerytalnego" – powiedział Boni.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.