Facebook Google+ Twitter

Rząd naprawi swoje finanse, rujnując nasze?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-06-03 14:39

Podrożeje żywność i inne towary, bo w ich cenę wliczone są środki transportu. Na domiar złego mniej będziemy zarabiali, bo wzrost składki rentowej obciąży na równi pracodawcę i pracownika.

 / Fot. PAP/Tomasz WojtasikPodwyżka VAT ma uratować budżet państwa Rząd zamierza podwyższyć podstawową 22-procentową stawkę VAT o 1 pkt proc., co ma dać budżetowi w tym roku dodatkowych 9 mld zł. Rozważa też podwyższenie stawek VAT na usługi hotelarskie i transportowe z 7 do 22 proc., co przyniosłoby kolejnych 5-6 mld zł. Nie wyklucza podniesienia składki rentowej, a to następnych 20 mld zł w kasie państwa.

- Rozważamy podniesienie VAT, bo to jeden ze sposobów walki z kryzysem - przyznaje w rozmowie z "Polską" Mikołaj Herbst z zespołu doradców strategicznych premiera.

Podwyżki miałyby wejść w życie we wrześniu. W ten sposób Jacek Rostowski, minister finansów, myśli uratować budżet przed zwiększeniem deficytu powyżej planowanych 18,2 mld zł. Twierdzi, że jego wzrost byłby katastrofą, bo powiększyłby koszt obsługi zadłużenia zagranicznego. Konsekwencją byłoby podniesienie podatków bezpośrednich, za co zapłacilibyśmy wszyscy.

Nie ma jednak wątpliwości, że również za podniesienie VAT zapłacimy wszyscy. Więcej kosztować nas będą hotele i posiłki w restauracjach. O ile niewielu Polaków sypia w hotelach, to już droższy transport dotyczy większości. Przełoży się na wzrost cen biletów autobusowych, kolejowych i lotniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hehe, to za kilka miesięcy normalny bilet miesięczny w poznańskim MPK pewnie będzie kosztował 200 zł :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.