Facebook Google+ Twitter

Rząd nie wystawił kandydata na szefa Rady Europy. Twierdzi, że doszłoby do konfliktu interesów

"To stracona szansa" - twierdzi opozycja w związku z brakiem polskiego kandydata na sekretarza generalnego Rady Europy. Termin składania kandydatur minął w połowie grudnia. Dlaczego wśród nich brakuje Polaka?

Rząd nie wystawił kandydata na szefa Rady Europy / Fot. By Πρωθυπουργός της Ελλάδας [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia CommonsW czerwcu mają się odbyć wybory na sekretarza generalnego Rady Europy. O ten urząd ubiega się trzech kandydatów: obecny Sekretarz generalny Norweg Thorbjørn Jagland, Niemka Sabine Leutheusser-Schnarrenberger i Francuz Jean-Claude Mignon.

Polski rząd tym razem nie wystawił swojego kandydata, choć zdarzyło się to już dwukrotnie. W 2009 roku kandydatem był Włodzimierz Cimoszewicz, który przegrał z Jaglandem, natomiast dziesięć lat wcześniej kandydatką była Hanna Suchocka, która także przegrała z Walterem Schwimmerem.

Dlaczego nie ma wśród tegorocznych kandydatów Polaka? Jak twierdzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych chodzi o "konflikt interesów", ponieważ Polacy obecnie pełnią już wysokie funkcje w Radzie Europy.

"W 2013 r. polska dyplomacja z ogromnym zaangażowaniem promowała kandydaturę Najwyższej Izby Kontroli na Audytora Zewnętrznego Rady Europy na kadencję 2014–2018. Starania zakończyły się sukcesem. Zgłoszenie w tym momencie polskiego kandydata na sekretarza generalnego mogłoby zostać potraktowane jako powodujące konflikt interesów" - argumentuje biuro prasowe MSZ, jak podaje rp.pl

Z decyzją MSZ nie zgadza się opozycja, twierdząc, że jest to stracona szansa. Według Roberta Biedronia, posła Twojego Ruchu, jest to klęska naszej dyplomacji. Natomiast poseł PiS Kazimierz Michał Ujazdowski twierdzi, że brak polskiego kandydata może wynikać z chęci obsadzenia przez rząd innych urzędów europejskich. "Jednak to nie usprawiedliwia pasywności MSZ. Polska ma silny moralny tytuł w obszarze ochrony praw człowieka i mogłaby zgłosić swojego kandydata" - twierdzi Ujazdowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czyżby PIS zaspał ? dlaczego nie kandydował techniczny ? przecież jest dobry na każde stanowisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.