Facebook Google+ Twitter

Rząd płaci za komentarze w internecie na temat OFE? Prawnik pyta o wydatki na PR

Czy rząd płaci za komentarze w internecie dotyczące OFE i reformy emerytalnej? Zastanawia się nad tym Piotr "VaGla" Waglowski. Prawnik opublikował długi tekst, w którym zwraca uwagę na komentarze dodawane przez te same osoby pod różnymi materiałami na temat zmian w emeryturach.

 / Fot. PAP/Grzegorz MichałowskiNa swojej stronie prawo.vagla.pl prawnik podaje przykłady powtarzających się komentarzy w internecie publikowanych w różnych serwisach i pisanych przez te same osoby. "Już 11 kwietnia pojawił się komentarz, w którym można było przeczytać "Premier Tusk ,minister Fedak i minister Rostowski to pierwsi politycy,którzy przerwali zmowę milczenia, ujawnili naturę OFE i mimo ogromnej wrzawy wszelkiej maści lobbystów, zmniejszyli o 2/3 wysokość składki przekazywanej przez ZUS do OFE" - pisze Waglowski i dodaje, że nie był to komentarz, który po paru miesiącach można by wykorzystać ponownie.

Piotr Waglowski udokumentował przykłady wielu komentarzy, które pojawiły się m.in. na Onecie, w serwisie Bankier.pl czy na Wirtualnej Polskiej. Ich cechą wspólną jest powtarzalność, krytyka OFE i reformy Buzka. Prawnik przyznaje, że nie jest w stanie sprawdzić czy przed komputerami nie posadzono młodzieżówek partyjnych, które na potęgę dodają komentarze przychylne planom rządu Tuska. Mógł za to poprosić o dostęp do informacji publicznej, a konkretnie umów na świadczenie usług public relations, na podstawie których można ustalić czy ewentualna kampania w internecie nie została sfinansowana z pieniędzy podatników. Tak też zrobił.

W ustawowym terminie odpowiedziały resorty finansów i pracy. Waglowski nie doczekał się jednak odpowiedzi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ministerstwo Finansów poinformowało prawnika, że nie zawierało w 2013 r. umów dotyczących usług public relations. Z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przyszedł z kolei list, w którym znajdowały się zawarte umowy. Rzecznik rządu, Paweł Graś odpowiedział Waglowskiemu na Twitterze, że w poniedziałek Centrum Informacyjne Rządu przygotuje odpowiedź na jego pytania.

Piotr Waglowski uważa, że debata na temat reformy emerytalnej prowadzona jest w sposób nieuczciwy. Okres urlopowy nie sprzyja zaangażowaniu obywateli w dyskusję. Trudno się z nim nie zgodzić. Jeżeli dodać do tego możliwość, że komentarze w internecie mogą być inspirowane przez rząd, śmiało możemy mówić o kampanii dezinformacyjnej, by nie użyć słowa manipulacja. Warto przeczytać cały tekst prawnika, bo pokazuje on mechanizmy PR-u przy użyciu marketingu szeptanego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Panie Andrzeju, czy to Pan stworzył takie warunki działania OFE? Ja tez nie! Zostały stworzone w ten sposób przez rzad Najjaśniejszej! Czy ten rząd myślał o Panu czy o OFE i sobie?
Te warunki mogą być zmienione na warunki racjonalne - czyli dające zyski uczestnikom i płatnikom a nie wyłącznie zarządom iu nie wiadomo komu jeszcze. Czemu to się nie dzieje? Racjonalny system OFE zależny wyłącznie od jego właścicieli (płatników), niezależny od państwa i polityków byłby zdecydowanie lepszym gwarantem naszej przyszłości i wzrostu Państwa niż ZUS. To ZUS należy likwidować, gdyż to ZUS nie ma w rzeczywistości żadnego kapitału.
Należy zastanowić się nad tym co przyświecało Buzkowi tworzącemu dziadostwo OFE w obecnym wydaniu? Urąga to tytułowi profesora, tym bardziej poczuci klasycznego inteligenta.
Zresztą to nie jedyne barbarzyństwo Buzka z którym się borykamy. Podobnie jak Cimoszewicz stanowi wzorzec medialny, a w rzeczywistości zepsuł pół Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Czy rząd otacza się stowarzyszeniami poparcia" (link - styczeń 2011 rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rząd skrócił okres wypłacania emerytur mężczyznom o 2 lata a kobietom o 7 lat i jakoś sie nie burzysz. A resztkami to sie rządź swoimi a nie cudzymi. Ciekawe ile osób chciałoby dobrowolnie oddać swoje pieniadze państwu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciesze się że zauważyłeś, że ze sprawiedliwością nie ma to nic wspólnego :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może bezpośrednio nie płaci za komentarze, ale ktoś ze sztabu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie że nie. Tylko odkładając ponad 60 tys. zł składki przez 19 lat nic się z tego nie ma, a ty tu człowieku piszesz o sprawiedliwości społecznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Głupoty to pan pisze, napisałem o 19 latach odprowadzania składek. Pańska solidarność społeczna zakłada w takim wypadku "niech zdycha z głodu na stare lata", mimo że swoje odprowadził i na rachunku z tych składek miałby ponad 100 tys złotych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Solidarność społeczna zakładająca, że mężczyzna przez 19 lat odprowadzający składki nie zobaczy emerytury na oczy? Dziękuję za taką sprawiedliwość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wie pan ile ma pan środków na koncie w zus? Może je pan sobie wypłacić bez przepracowania odpowiedniej ilości lat? Rodzina może je odziedziczyć? Mógłby się pan do tego ustosunkować?

OFE pobierają opłaty bo nie są organizacjami non profit. Nie zmienia to jednak faktu, że w ciagu ostatnich 10 lat zarabiają i dzięki temu ma pan na tym znienawidzonym koncie ofe więcej pieniędzy niż pan tam wpłacił. I w przeciwieństwie do ZUS to są pańskie pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wie pan ile ma pan środków na koncie w zus? Może je pan sobie wypłacić bez przepracowania odpowiedniej ilości lat? Rodzina może je odziedziczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.