Facebook Google+ Twitter

Rząd podniesie składkę zdrowotną?

Resort zdrowia rozważa aktualnie możliwość podniesienia składki, aby zdobyć dodatkowe środki, dla zwiększenia możliwości ochrony zdrowia Polaków. Minister jeszcze milczy na ten temat, ale niebawem może ogłosić taką decyzję.

 / Fot. Foto CC, Author: PhilipLaTorreW Ministerstwie Zdrowia, Bartosza Arłukowicza, trwają gorączkowe poszukiwania możliwości zwiększenia funduszu, na zasilenie budżetu ochrony zdrowia. Rozważana jest możliwość podniesienia składki zdrowotnej – podaje portal radia RMF FM. Trzymajcie się podatnicy, być może niedługo szef ubogiego resortu, ujawni prawdziwą troskę, idącą w kierunku poszukiwania, nowych dodatkowych środków dla NFZ.

Wzmacnia jego silny zamiar, wicepremier ludowców, partii blokującej od lat wszelkie dążenia do likwidacji dopłat z budżetu do KRUS, około 15 mld złotych rocznie, Janusz Piechociński, który mówi: "Dość zakłamania. Trzeba podnieść składkę zdrowotną."

Godzi się w tym miejscu zapytać: na jakie cele pójdą nowe dodatkowe środki? To istotne, zważywszy, że trafią do systemu NFZ. Ten zaś, jak pokazują praktyki, ma pod dostatkiem funduszy na realizację swoich planów, kosztem potrzeb pacjentów – płatników składki zdrowotnej. Kilka miesięcy temu prezes NFZ, lekką ręką podjął decyzję o przeznaczeniu 6,5 mld zł, na płace dla nowych pracowników Funduszu.

Jak nieoficjalnie podają media, składka zdrowotna może wrosnąć z poziomu 9 proc. obecnie, do wysokości - od 9,25 do 10 procent. Biurokraci resortu, razem z ekspertami, rozważają ponoć kilka wersji. Analizy mają odpowiedzieć na pytanie, o ile wzrośnie dopływ pieniędzy do sytemu zdrowia, po wprowadzeniu dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Z pewnej części analiz i wyliczeń wynika, że mogłaby to być kwota, około 6 miliardów złotych.

Wiceminister zdrowia, Sławomir Neumann tłumaczy dziennikarzom, że kluczowa jest analiza kwestii, jak wzrost składki wpłynie ogólny na rynek pracy. Bierze się pod uwagę także, wersję podniesienia składki dla przedsiębiorców, którzy regulują składkę od 3/4 przeciętnego wynagrodzenia. - Nie chcemy doprowadzić do tego, że zdusimy gospodarkę, która zaczyna się rozwijać coraz lepiej. Bo rozwijająca się gospodarka daje większe wpływy do NFZ. Proszę być delikatnym i najpierw dobrze to policzyć – ostrzega Sławomir Neumann.

Analizy i obliczenia dotyczące sprawy wzrostu składki zdrowotnej, minister zlecił, m.in. "zewnętrznym ośrodkom analitycznym". - W kilku miejscach liczymy. Nie jest to jeden ośrodek - podkreśla wiceminister Neumann.

Kluczowa w całej sprawie będzie – mimo wszystko - analiza polityczna w takim zakresie: "co rządowi przyniesie mniejsze straty". - Wprowadzenie ubezpieczeń dodatkowych i zarzut, że bogaci, których stać będzie na ubezpieczenie, wypchną z kolejek biednych, czy też wyższa składka i zarzut podnoszenia podatków? – oto jest pytanie.

Każda z tych decyzji może mieć charakter polityczny, zwłaszcza w okresie wyborczym, który nadchodzi. Rząd musi się dobrze zastanowić, co i ile przegra oraz, jakie będzie miał straty polityczne, po wprowadzeniu dodatkowych ubezpieczeń i ewentualnie wzrostu składki. Nie mniej istotne jest też to, jakiego kalibru zarzuty usłyszy od przeciwników i potencjalnych wyborców, w tym roku i przyszłym.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.02.2014 13:13

Ten rząd musi odejść. W niepamięć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.