Facebook Google+ Twitter

Rząd pomoże powiatom, które przekształcą zadłużone publiczne szpitale w spółki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-15 12:04

Rząd zapowiada pomoc finansową dla tych samorządów, które zdecydują się przekształcić zadłużone publiczne szpitale w spółki.

Starosta lubański Walery Czarnecki, apeluje jednak, by nie zapominać przy tym o tych powiatach, które swoje szpitale już przekształciły, a teraz nie mogą sobie poradzić z ich długami.

Jeżeli rządowa pomoc nie nadejdzie powiat lubański może być pierwszym, który zbankrutuje. 1 stycznia 2010 roku będzie musiał przejąć zobowiązania po zlikwidowanym szpitalu, które wynoszą ponad 36 milionów złorych. Powiat samodzielnie sobie z długami nie poradzi - poszpitalne zobowiązania to więcej niż jego całoroczny budżet.

Tymczasem utraty płynności finansowej nie musi się już obawiać powiat kłodzki. Ministerstwo Finansów udzieli mu specjalnej pożyczki w wysokości 18 milionów złotych. To pierwsza taka pomoc dla samorządu w Polsce. Decyzja już zapadła, a termin podpisania umowy ma być wyznaczony jeszcze dzisiaj. Powiat kłodzki starał się o pomoc rządowa po nieudanych próbach zdobycia kredytu bankowego.
Samorząd jest zadłużony na 50 milionów złotych, a zapożyczał się głównie na ratowanie służby zdrowia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.