Facebook Google+ Twitter

Rząd Prodiego nie uzyskał poparcia Senatu

Dziś wieczorem włoski Senat głosował nad wotum zaufania dla rządu Romano Prodiego. Spodziewana jest teraz dymisja rządu. Włochów prawdopodobnie czekają nowe wybory parlamentarne. Przeciwko polityce rządu głosowało 161 senatorów, zaś 156 poparło jego działania.

Romano Prodi; http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:RomanoProdi_cropped_2june2006_049.jpg / Fot. Jollyroger; zdjęcie na licencji Creative CommonsPremier Włoch Romano Prodi poprosił dziś Senat o wotum zaufania dla swojego rządu. Wszystko dlatego, że z koalicji wyszła mała centrowa partia Udeur, rząd tym samym utracił większość. Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 156 senatorów, 161 było przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Politolodzy spekulowali taki właśnie koniec rządów Prodiego.

Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 20. Podczas głosowania premier opuścił salę obrad. Już mówi się o wyborach. Wieczorem Romano Prodi udał się do prezydenta, by złożyć swoją dymisję. Głowa państwa przyjęła jego rezygnację. W najbliższym czasie ogłosi prawdopodobnie termin nowych wyborów. Może to potrwać do momentu przyjęcia nowej ordynacji wyborczej, co zagwarantuje stabilniejsze rządy we Włoszech.

Podczas odczytywania wyników senator Nino Strano otworzył butelkę szampana, a Berlusconi zaprosił senatorów i posłów do wspólnego świętowania.

Natychmiast po ogłoszeniu wyników głosowania, przedstawiciele ważniejszych partii wyrazili opinie, dotyczące dalszych losów rządu. Berlusconi apelował do społeczeństwa, by wzięło udział w nadchodzących wyborach. - Teraz idziemy głosować i to jak najszybciej! - powiedział Berlusconi. Jego zdaniem wybory powinny odbyć się jak najszybciej, nie należy z nimi zwlekać, bo to może spowodować przedłużenie rządów Prodiego.

- Nasza partia jest otwarta na wszystkich, kto chce może do niej wstąpić, również Clemente Mastella - dodał.

Veltroni z parti demokratycznej jest natomiast przeciwny wcześniejszym wyborom, gdyż jego zdaniem pogłebi to kryzysową sytuację państwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ale najlepsze były te szampany:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie po raz pierwszy i nie ostatni zapewne

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haha, to jest dopiero komedia. Alcide de Gasperi, największy chyba polityk włoski po wojnie, stał o ile pamiętam w ciągu 9 lat swojego rządzenia na czele 9 rządów :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.