Facebook Google+ Twitter

Rząd proponuje ułatwienia w tworzeniu nowych żłobków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-30 17:03

Założenia do ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów przewidują, że nowe żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej. Powstaną też zupełnie nowe formy opieki nad dziećmi, jak kluby dziecięce czy instytucja dziennego opiekuna.

Żłobki będą prowadzone przez gminy w postaci gminnych jednostek budżetowych lub zlecane w drodze konkursu podmiotom zewnętrznym. Skład personelu żłobka będzie dostosowany do liczby dzieci.

Na dwadzieścioro dzieci powinna być zatrudniona przynajmniej jedna dyplomowana pielęgniarka
Inną formą wykonywania opieki nad dzieckiem ma być opiekun dzienny. Będzie to osoba po odpowiednim przeszkoleniu zatrudniona przez gminę do opieki nad maksymalnie pięciorgiem dzieci w swoim domu lub mieszkaniu.

Rzeczniczka resortu pracy i pomocy społecznej Bożena Diaby powiedziała, że zmiany są bardzo oczekiwane przez rodziców, którzy teraz mają kłopot ze znalezieniem miejsca w żłobku dla dziecka.
W Polsce rodzi się rocznie od 300 do 400 tysięcy dzieci. Według szacunków resortu pracy, w żłobkach potrzeba miejsc dla około połowy z tych maluchów. Dziś żłobki ma tylko 12 procent gmin w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.