Facebook Google+ Twitter

Rząd przyjął akcyzę. Podrożeją papierosy, alkohol i... czekolada

Czekolada, alkohol, papierosy i gaz. Za te artykuły będziemy musieli zapłacić więcej niż dotychczas. Czy zmiany cen będą drastyczne?

 / Fot. MoondynePo raz kolejny do mieszkańców Polski dochodzą głosy, że wzrosną ceny niektórych produktów. Na wejście w życie niektórych zmian nie trzeba będzie czekać długo, gdyż pierwsze z nich zostaną wprowadzone już w październiku.

Czekolada

Wiele osób zasmuci fakt, że ceny tej słodkiej przyjemności pójdą do góry. Stanie się tak z powodu niedoboru ziaren kakaowych, który można będzie odczuć jeszcze w tym roku. Afryka Zachodnia, która eksportuje 70 procent ziaren, przeżywa suszę, co znacznie ograniczy kolejne zbiory. Trzeci kwartał tego roku przynosi podwyżkę cen czekolady o 21 procent. Problem ten dotyczy również masła kakaowego, wykorzystywanego przy produkcji tych słodyczy. Popyt na czekoladę stale rośnie, zwłaszcza w Europie Zachodniej, gdzie idzie do góry nieprzerwanie od czterech lat.

Coraz większym uznaniem cieszą się czekolady ciemne. Zawierają one mniej cukru, niż czekolady mleczne, przez co osoby dbające o linię mogą sobie pozwolić na chwilę przyjemności.

Prezes firmy konsultingowej Hackett Financial Advisors, Shawn Hackett, przekonuje, że prognozy te są zbyt pesymistyczne. Według niego, po rozpoczęciu zbiorów w Afryce Zachodniej, które odbędą się w połowie października, może się okazać, że ceny spadną.

Alkohol

Wszyscy amatorzy alkoholi spirytusowych muszą się przygotować na podwyżki cen ich ulubionych napojów. Premier Donald Tusk zapowiedział, że od 2014 roku akcyza wzrośnie o 15 procent. Przyczyną podwyżki jest dziura w kasie państwa, która może w przyszłym roku osiągnąć rozmiar 55 mld złotych.

Wzrost akcyzy oznacza, że najtańsze wódki zdrożeją o niecałe 2 złote. Bardziej pokrzywdzeni okażą się konsumenci droższych alkoholi, których cena znacznie podskoczy, ponieważ sprzedawcy będą chcieli zrekompensować sobie część ceny butelki, która trafi do budżetu.

- Wiem, że dla wielu konsumentów to poważna sprawa. Ale przez kilka lat bez zmian akcyzy wysokoprocentowe alkohole stały się tanie i teraz dokonujemy po prostu waloryzacji tych cen - komentuje sprawę Donald Tusk.

Papierosy

Alkohol nie jest jedyną używką, której ceny zmienią się poprzez wzrost akcyzy. Od 1 stycznia 2014 roku akcyza na wyroby tytoniowe wzrośnie o 4-5 procent, co zmieni ceny paczek papierosów o około 60 groszy. Przy obecnych cenach za paczkę płaci się średnio 11,40 złotych. Podwyżka ta nie jest drastycznie duża, jednakże stanowi tylko czubek góry lodowej.

Unia Europejska przygotowuje nową dyrektywę tytoniową, która wprowadzi na terenie UE zakaz sprzedaży cienkich papierosów, mentolowych oraz ujednolici opakowania. Papierosy mają wyglądać i smakować tak samo, przez co wielu producentów straci swoje atuty, dzięki którym konsumenci wybierają ich markę.

Zmiany te mają już funkcjonować w 2017 roku, a za paczkę papierosów zapłacimy wtedy nawet 18 złotych.

Gaz

Obecna taryfa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa obowiązuje do końca września 2013 roku. W lipcu operator gazowy złożył do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek w sprawie ustalenia nowych taryf. Nieoficjalnie mówi się, że na jej mocy ceny gazu wzrosną o 5 procent.

Podwyżka cen nie dotknie poważnie osób, które używają gazu jedynie do ugotowania obiadu. Jednak co z tymi, którzy używają paliwa do ogrzewania domu i mieszkania? Za ogrzanie 100-metrowego mieszkania płaci się średnio 2800 zł rocznie, a co za tym idzie, po podwyżce do rachunku zostanie doliczone ponad 130 złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Trochę ociągają się z papierosami. Do tego czasu pewnie powinna skrócić się kadencja Sejmu. Jaka teka, taki dywan?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co z plantacjami orzechów? A z ekranami dźwiękochłonnymi? Co z obwodnicą Augustowa, milionami metrów gnijącego w lasach drewna, opiniami środowiskowymi i takimiż kompensatami. Co z tymi setkami miliardów złotych? A może one są niezbędne kornikowi, wilkowi, bobrowi. A może Unii? A może ....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.