Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1938 miejsce

Rząd przyjął budżet na 2012 r. Czeka nas zaciskanie pasa

Minister finansów 6 grudnia przedstawił na posiedzeniu rządu skorygowany projekt budżetu państwa na 2012 r. Oparto go na założeniu, że PKB wzrośnie o 2,5 proc., przy niezmienionym poziomie deficytu - 35 mld zł. Rząd budżet przyjął. W 2012 r. czeka nas zatem gospodarcze spowolnienie, podwyżki podatków i oszczędności.

Sonda

Boisz się kryzysu w Polsce?

 / Fot. World Economic Center/CC-BY-3.0/wikimediaW stosunku do pierwotnie przyjętej wersji, zmiany w projekcie budżetu nie są może rewolucyjne, ale zasadniczo wpłyną na wskaźniki ekonomiczne i gospodarkę. Minister Rostowski postanowił bowiem przyjąć wersję ostrożną - stąd obniżenie prognozy wzrostu PKB z 4 proc. do 2,5 proc. oraz jednoczesne utrzymanie na niezmienionym poziomie deficytu budżetowego w wysokości 35 mld zł, co oznacza nieprzekroczenie 3 proc. progu deficytu finansów publicznych.

Czytaj także: Minister Rostowski chce zlikwidować samodzielność finansową sądów

W związku z prognozowanym, niższym wzrostem gospodarczym korekcie uległy dochody państwa. Wpływy podatkowe z PIT i CIT będą o 5 mld zł niższe. Ten brak mają uzupełnić wyższe dochody z podatków pośrednich (VAT i akcyza) o 1 mld zł. Budżetową dziurę mają ponadto uzupełnić dochody z planowanego podatku od kopalin w wysokości 1,8 mld zł. Kolejnym źródłem dochodów ma być dywidenda ze spółek Skarbu Państwa, z których rząd chce uzyskać aż 8 mld zł.

Rząd planuje też podwyższenie składki rentowej od 1 lutego, co powinno dać 6,5 mld zł. Jednakże dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ma pozostać na niezmienionym poziomie 40 mld zł. Waloryzacja emerytur ma wynieść 4,8 proc. Rząd założył (dość optymistycznie), że średni kurs euro wyniesie w 2012 r. 4,17 zł. Dodatkowe 400 mln przeznaczono na rekompensaty dla samorządów. Z powodu prognozowanego spowolnienia wzrostu gospodarczego, w przyszłym roku może zwiększyć się bezrobocie, które obecnie wynosi 12,4 proc.

Czytaj więcej ---->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

A kiedy będzie reforma?

Takie zmiany to pierwszoklasista mógłby zrobić. Głupi podwyższa podatki, a mądry reformuje aby je obniżyć. Ameryki nie odkryłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
xawery.romer
 • xawery.romer
 • 07.12.2011 17:57

Q....... ja mam zaciskać pasa, a aktualny właściciel MSZ kolejny rok będzie wyrzucał miliony w błoto kupując POkraczne gadżety u swoich amerykańskich kolesi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
w
 • w
 • 07.12.2011 07:26

"czeka nas zatem gospodarcze spowolnienie, podwyżki podatków i oszczędności." - to ta zielona wyspa ma sie rozumieć? gryźć trawe i popijać wodą z wysychających źródełek

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ano p. elf@ wzrośnie akcyza - na paliwo i to znacznie, co odbije się na całej gospodarce, na wyroby tytoniowe - pal licho - nie każdy musi palić. A jeśli, nie daj Bóg, rozleci się strefa euro, to recesję będziemy mieli szybciej niż to się komuś wydaje. A jeśli chodzi o oszczędzanie to Polacy dawno się tego nauczyli, w odróżnieniu od instytucji państwowych. Tylko w czasie kryzysów zawsze tak bywa niestety, że oszczędności i kasy szuka się u przeciętnego zjadacza chleba, bo rząd się zawsze wyżywi. Niestety, od czasów Urbana niewiele się w tej mierze zmieniło.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elf
 • elf
 • 06.12.2011 22:05

Panie Kowalski a jakie podatki wzrosną ? Niech pan przepisuje mniej lecz bardziej poprawnie. Może by tak się cieszyć że nie mamy recesji ? Oszczędzać powinniśmy nauczyć się od zawsz bo wszystko przejadamy a jak brakuje to ręka do państwa.Pracuję 10-12 h dziennie i nie narzekam a pan [młody facet ] czarnowidz.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JÓZEF FRANEK
 • JÓZEF FRANEK
 • 06.12.2011 19:23

W NASZYCH PASACH OD PONAD 20-TU LAT ROBIMY DZIURKI I ZACISKAMY TEN PAS, JUŻ BRAKUJE MIEJSCA NA DZIURKI, KOLEJ TERAZ NA NASZYCH WIELMOŻNYCH WŁADCÓW, ABY ONI TERAZ ZACZELI ROBIĆ TE DZIURKI W SWOICH PASACH, NIECH ZWRUCĄ ZAGARNIĘTE MAJĄTKI, A BIEDNY NARÓD NIE BĘDZIE MUSIAŁ WIĘCEJ ZACISKAĆ PASA!!!!!!!!!!!!! PANOWIE MINISTROWIE PO ROZUM DO GŁOWY,A NIE DO D....Y,A PO PIENIĄDZE SIĘGNIJCIE DO WŁASNYCH WYPCHANYCH KIESZENI!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Józef Fudali
 • Józef Fudali
 • 06.12.2011 18:37

W Kościele Oleśnicy na mszy dwie kobiety popełniły samobójstow z powodu nędzy i braku środków do życia. A premier donald Tusk PO-wasal-oszust-TW dalej kłamie i ubliża POLSCE oddając ją w nieowlę Niemcom-Fracnuzom-Rojanom-UE-Bestii-ufonautom. To skandal.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tu-154M
 • tu-154M
 • 06.12.2011 18:16

KIEDY TE DURNIE PRZESTANĄ NAS TRAKTOWAĆ JAK BEZMUZGOWCÓW.ZOBACZCIE JAK DO GRANIC MOZLIWOŚCI POLSKI JEST ROZPASANA BIUROKRACJA -SLUZBY MUNDUROWE, OŚWIATA .DOGORYWAJACA SŁUŻBA ZDROWIA I RZAD KTÓRY SIĘ ZAWSZE WYŻYWI RAZEN Z SAMORZĄDAMI -a o przywilejach emerytalnych szkoda pisać,- szczególnie przywileje dla zomowców i milicjantów ,którzy byli na straży tamtego zgożkniałego systemumajac się obecnie bardzo dobrze,-a ci których gnębili dzisiaj będą pracowali do 67roku życia -aby dla tych s........ów byla kasa .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.