Facebook Google+ Twitter

Rząd przyjął poprawki do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-02 16:36

Poprawki do ustawy zakładają zmniejszenie planowanego wzrostu PKB z 4,8 do 3,7 procent. Tym samym dochody budżetu państwa zmniejszą się o miliard 710 milionów złotych. O taką samą kwotę zaplanowano zmniejszenie wydatków - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Oznacza to, że deficyt pozostanie na niezmienionym poziomie. CIR nie poinformował jednak w jakim elemencie budżetu Rada Ministrów zaplanowała cięcia.

Ministrowie zaproponowali też zwiększenie limitu przeznaczonego na gwarancje udzielane bankom przez Skarb Państwa do 40 miliardów złotych. Przewidziano także zwiększenie limitu kredytów i pożyczek udzielanych rządom innych państw do 2 miliardów złotych.

Ponadto, w ramach działań antykryzysowych rząd proponuje utworzenie nowej rezerwy celowej w budżecie na przyszły rok w kwocie ponad miliard 100 milionów złotych. Środki na ten cel będą pochodzić ze zwiększenia akcyzy na samochody i alkohol. Podatek akcyzowy na spirytus ma wzrosnąć w przyszłym roku o 9 procent, na piwo o 13, 6 procent a na wino aż o 16,5 procent. Wzrost akcyzy na samochody osobowe o pojemności powyżej 2 litrów wzrośnie do 18,6 procent wartości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.